Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı – Kartla Dolar Nasıl Alınır ? (2024)

5a1bbe1aae7849236092e112 - Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı – Kartla Dolar Nasıl Alınır ? (2024)

2024 genelinde durmadan yükselişte olan kur yüzünden birçok insan dolara yatırım yapmayı düşünüyor. Son günlerde kurda biraz düşme olsa da kurda tekrar artış yaşanacak gibi görünüyor. Doksanlı yıllarda maaşını alan herkesin parasını dolara çevirdiği daha dün gibi aklımızdayken şimdi böyle bir şey olabilir mi sorusu kafamızı kurcalıyor. Her geçen gün rekor kıran dolar kuru insanların iştahını kabartıyor. Peki sadece nakit parası olanlar mı dolar alabilir? Tabii ki hayır. Günümüz dünyasında insanlar kredi kartıyla bile döviz alıyor. Durum böyle olunca biz de bu yazımızda kredi kartıyla döviz alınır mı sorusunun cevabını vereceğiz. 

Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı ?

dolar19 - Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı – Kartla Dolar Nasıl Alınır ? (2024)

2019 yılının ilk çeyreğinden beri artışa geçen kur yüzünden ülke olarak çok etkileniyoruz. Geçen sene 7.20 ile rekor kıran TL, şu sıralar 8’i geçmiş 9’a doğru ilerliyor. Geçen sene kurdaki artışı ön görenler hızlı bir şekilde paralarını dolara çevirerek fazlasıyla kar ettiler. Herhangi bir şekilde nakit parası bulunmayan insanlar ise kredi kartıyla döviz alınır mı sorusunu sıkça dile getirmeye başladı. 

Tabii ki kredi ile döviz alabilirsiniz ancak bu işlemi herhangi bir döviz bürosuna gidip kredi kartınızı uzatarak olmaz. Hiçbir döviz bürosunda kredi kartı ile işlem yapılmamaktadır. Türkiye kanunlarında döviz bürolarında kredi kartı geçmemektedir. Kısacası pos makinesi aracılığı ile kartınızı uzatıp dolar alamazsınız. 

Kredi kartı ile döviz almak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey nakit avans çekerek döviz almayı düşünmektir. Birçok banka kredi kartı nakit avans oranlarını düşük tutuyor. Bu fikri enine boyuna düşündükten sonra hangi kartı kullanıyorsanız o kartın ATM’sine taksitli nakit avans çekebilirsiniz. Çekim işlemini tamamladıktan sonra bir döviz bürosuna giderek döviz satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Taksitli nakit avans, bankalar tarafından acil durumlarda kullanıcılarına sunduğu bir özelliktir. Bu şekilde döviz satın alıp kar edeceğinizi düşünüyorsanız yani faizi ödedikten sonra elimde kar kalacak diyorsanız hemen gidip bu yolla döviz satın alabilirsiniz. 

Bankadan bankaya nakit avans çekimine uygulanan faizde göze çarpan nitelikte değişiklikler olabilir. O yüzden nakit avans çekmeden önce ne kadar faiz ödeyeceğinizi mutlaka hesaplamalısınız. Bizim size nacizane önerimiz ise çok acil bir durum olmadığı sürece kredi kartı yoluyla döviz almamanızdır. 

Bu yazımızda sizlere kredi kartıyla döviz alınır mı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarız siz değerli okurlarımız için yararlı bir içerik olmuştur.

Döviz büroları çalışma saatleri hakkında bilgi almak için: Döviz Büroları Çalışma Saatleri Nedir? Kaçta Açılır? Kaçta Kapanır? (2024)