Oyuncak Dükkanı Açmak – Oyuncakçı Açma Maliyeti (2024)

oyuncak dukkani acmak - Oyuncak Dükkanı Açmak – Oyuncakçı Açma Maliyeti (2024)

Çocukken hepimizin mutlaka oyuncağı olmuştur. Hatta bütün günlerimiz oyun oynamakla geçmiştir. Oyuncak araba, kamyon kepçe, barbie bebekler gibi birçok oyuncağı ailemize aldırmışızdır. Bizi kırmak istemeyen ebeveynlerimiz ise oyuncak dükkanlarına fazlasıyla para bayılmıştır. Oyuncak dükkanı açmayı düşünüyorsanız bu sektörün karlı bir sektör olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncaklar ile uğraşmayı seviyorsanız ve ben bu işi iyi yaparım diyorsanız oyuncak dükkanı açmayı düşünebilirsiniz. Biz de bu yazımızda oyuncak dükkanı açmak hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 

Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncak dükkanı açmak isteyen girişimci kişilerin dükkan seçimini iyi yapmanız gerekmektedir. Bu iş için de bulunduğunuz bölgeyi iyi gözlemlemelisiniz. Sizin satış yapacağınız yaş kitlesi 4-10 yaşlarında olacağı için onlarla iyi anlaşmanız gerekecektir. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse oyuncak satışını küçük çocuklara yapacaksınız. 

Kreş ve çocuk parkına yakın yerlerde dükkan seçimi yaparsanız çok daha fazla iş yapabilirsiniz. Bu noktalardan aileleriyle geçecek olan küçük çocuklar, sizin dükkanınızı görünce oyuncak almak isteyecektir. Eğer rekabet içerisinde olmadığınız bir ortamda bu işi yaparsanız sizin için çok daha iyi olur. 

Açacağınız dükkanın büyüklüğü en az 50 metrekare büyüklüğünde olmalıdır. Kendinize uygun bir dükkan bulduktan sonra vakit kaybetmeden kontrat düzenleyerek kira sözleşmesini hazırlayın. 2024 yılında ekonomik durumlar çok iyi olmadığı için kira ücretini iyi düşünmelisiniz. Döviz kuru üzerinden de kira anlaşması kesinlikle yapmayın. 

Rent a Car açmayı düşünüyorsanız: Rent a Car Açmak – Oto Kiralama İşi Kurmanın Maliyeti (2024)

Dükkanı Kiraladık Ama Ürün Lazım

oyuncak dukkani nasil acilir - Oyuncak Dükkanı Açmak – Oyuncakçı Açma Maliyeti (2024)

Dükkan işlerini hallettikten sonra içine doğal olarak ürün koymanız gerekir. Oyuncak tedarik etmek için size sunabileceğimiz iki seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasından size uygun olanı seçerek oyun satışından para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

1- Çinli e-ticaret sitelerinden toptan oyuncak almak

Oyuncak sektörüne dair her şeyin anahtarı Çin ve Asya ülkelerinden geçiyor dersek haksız sayılmayız. Birçok oyunu üreten ülkeye baktığımız zaman arkasında üretim yerinin Çin olduğunu görürsünüz. Asya ülkelerinde üretim maliyeti çok az olduğu için günlük hayatta kullandığımız birçok şey oralarda üretilip önümüze getiriliyor. Çinli e-ticaret sitelerinden toptan oyuncak almak istiyorsanız işini doğru yapan bir gümrük müşavir ile çalışmanız gerekmektedir. Vergi işini de eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Asya ülkelerinden toptan ürün getirmek için Alibaba sitesini tercih edebilirsiniz. Alibaba en çok tercih edilen e-ticaret siteleri arasında bulunmaktadır.

2- Türkiye’deki toptancılardan toplu alım yapmak

Bir diğer seçenek ise Türkiye’de bulunan toptancılardır. Toptan oyuncak satan toptancılarda aradığınız her oyuncağı bulabilirsiniz. Uygun fiyatlar ile satın aldığınız oyuncakları belirli kar oranında satarak para kazanabilirsiniz. İşinizde ilerleme kaydettikten sonra en çok satılan oyuncaklar hakkında toptancınızdan yardım alabilir ve rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. 

Ankara Toptan Oyuncak;

Samatlı Oyuncak

Adres: Gülveren Mahallesi, Plevne Cd. No:286, 06350 Mamak/Ankara

TEL: (0312) 362 39 00

İstanbul Toptan Oyuncak;

Sedef Oyuncak Toptan ve Perakende Satış Mağazası İstoç

Adres: Mahmutbey Mahallesi, 34218 Bağcılar/İstanbul

TEL: (0212) 659 39 16

En Çok Satan Oyuncaklar Nelerdir ?

Oyuncak dükkanı açmaya karar verdiyseniz hangi oyuncakları satmanız gerektiğini de iyi bilmeniz gerekir. Hangi oyuncakların daha talep gördüğünü ve hangi oyuncakların popüler olduğunu iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Standart olarak çocukların en çok sevdiği oyuncaklar şu şekildedir:

1- Uçak, araba, tren ve helikopter gibi uzaktan kumandalı araçlar

2- Kamyon, kepçe ve tır

3- Bebek çeşitleri

4- Oyuncak mutfak eşyaları ( kahvaltılık, çay seti vb )

5- Süper kahraman oyuncakları (spider man bat man ve ıron man vb)

Oyuncak Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Gerekir, Karlılık Ne Kadardır

Oyuncak sektörüne girmeyi düşünüyorsanız cebinizde en az 60 bin TL sermaye olması gerekir. Fazlasıyla stok yapmanız gerektiği için bu paranın yeterli olacağını düşünüyoruz. İşinizi kavradıktan sonra çocukların hangi oyuncakları sevdiğini ve hangi oyuncağın daha çok sattığını anlayabilir ve oyuncak stoğunuzu buna göre şekillendirebilirsiniz. Bu işten ne kadar kar edebilirim diyorsanız bu oyuncakları ne kadara mal ettiğinize göre değişkenlik gösterecektir. Yurtdışından mal getiren ile yurt içinden ürün tedarik edenler arasında maliyet farklı mutlaka olacaktır. Oldukça zevkli olan bu işi yapmayı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden harekete geçmenizi öneriyoruz. 

Bu yazımızda sizlere oyuncakçı dükkanı açmak hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız siz değerli okuyucularımız için yararlı bir içerik olmuştur.