Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır? Cafe İçin 60 Bin TL KOSGEB HİBE Kredisi

Hayalinizde bir cafe açmak varsa ancak sermaye nedeni ile bu hayalden vazgeçiyor veya öteliyor olabilirsiniz. Cafe ve kahveci gibi işletmeler için güçlü bir sermaye gereklidir. KOSGEB, cafe ve çay bahçesi gibi işletmelere geri ödemesiz hibe desteği ve faizsiz kredi seçenekleri sunuyor. Biz de bu yazımızda sizlere Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım. 

KOSGEB NEDİR – KOBİ NEDİR – NE İŞE YARAR ?

KOSGEB’in kurulma amacı KOBİ seviyesindeki işletmelerin gelişmesi ve büyümesidir. KOBİ, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kısaltılmış halidir. Yıllık 125 milyon TL ve bu rakamın altında net satış yapan tüm ticari işletmeler KOBİ sınıfına girmektedir.

KOBİ’ler Mikro, küçük ve orta ölçekli KOBİ olmak üzere üçe ayrılır. Çoğunlukla yeni girişimciler tarafından kurulan, az sayıda personelin istihdam edildiği işletmeler mikro ölçekli KOBİ sınıfındadır. Yılda 3 milyon TL ve daha az net satış yapan, çalışan personel sayısı 10’dan az olan işletmeler mikro ölçekli KOBİ olarak karşımıza çıkar. 

KOSGEB HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Söz konusu KOSGEB olunca herkes, bu kredi kimlere veriliyor diye merak etmektedir. Reklam ve haberler sebebi ile iş kurmak isteyen herkese KOSGEB hibe kredisi veriliyor gibi bir durum ortaya çıkmıştır. Doğru bilinen en büyük yanlış budur. KOSGEB, halihazırda işini kurmuş ve işini geliştirmekte olan kişilere destek sunar. Girişimciler, işi kurarken uaptığı bütün masrafları kendi karşılar. Daha sonra yaptığı bu harcamaları faturalar ile birlikte KOSGEB’e bildirerek geri ödeme, destek alır. KOSGEB, ‘’sen önce işini kur iş için gerekli olan ekipmanları al ve faturalandır. Ben de bu harcamaların bir kısmını sana geri ödeyeyim. ‘’ demektedir.

KOSGEB desteği nasıl alınır öğrenmek için: KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB CAFE İÇİN KREDİ DESTEĞİ VERİYOR MU ?

KOSGEB, geniş yelpazede birçok sektöre destek sağlamaktadır. Yaptığımız araştırma sonucunda KOSGEB’in cafe ve çay bahçesi gibi içinde kahve çay vb içeceklerin tüketildiği

işletmelere destek sağladığını öğrendik. 

kosgeb cafe destegi 300x140 - Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır? Cafe İçin 60 Bin TL KOSGEB HİBE Kredisi

Yukarıdaki desteklenen işletme türleri listesinde 56 nolu olarak belirlenmiş “Yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetleri” ana başlığının altındaki 56.10.19 nolu “Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafe ve kafeteryaların faaliyetleri” ve 56.29 nolu “Diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri” başlıkları cafelerin desteklediğini belirtmektedir.

Eğer açacağınız cafe içerisinde içecek yanında atıştırmalık yiyecek ve tatlı vb. olacak ise 56.10.19 nolu NACE kodunu, sadece içecek üzerine çalışacaksanız 56.29 nolu NACE kodu ile başvuru yapmanız gerekir.

CAFE İÇİN KOSGEB DESTEĞİ NASIL ALINIR ?

Cafe açma işlemini tamamladıysanız yani gereken yatırımları ve teçhizatları yaptıysanız KOSGEB’e başvuruda bulunabilirsiniz. 2021 itibarıyla KOSGEB yeni girişimcilere 60 bin TL hibe vermektedir. Cafe için başvuracak bir kişi de bu rakam kadar desteği KOSGEB’ten alabilir.

KOSGEB 60 BİN TL HİBE ŞARTLARI [GERİ ÖDEME NASIL ALINIR]

Hibe şartlarından şu şekilde yararlanabilirsiniz.

  • girişimci desteği geri ödemesiz olarak verilir. Hibe kredisidir.
  • Destek son 1 yıl içerisinde kurulmuş olan gerçek kişi statüsündeki şirketlere verilmektedir (şahıs şirketi)
  • Geleneksel girişimci desteği programında yeni girişimciler için 5.000 TL kuruluş desteği sağlanır.
  • Geri ödeme alabilmek için şirketinize aldığınız tüm ekipmanlar, teçhizatlar faturalı olmalıdır.
  • Ekipmanların faturası sizin adınıza kesilmelidir. Tüm ekipman ödemelerini kendi adınıza olan banka hesapları / kredi kartları ile yapmalısınız. Başkasının hesabı ile yapılan ödemeler kabul edilmez.
  • Geri ödeme desteği Ankara, İstanbul, İzmir gibi 1.bölge ve 2. bölge şehirlerde %50, diğer şehirlerde %60’dır.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır konusu ile ilgili bilgi verdik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere!