Akustik Uzmanı Maaşları

Akustik Uzmanı, son günlerde ismini sıklıkla duymuş olduğumuz meslek türlerinden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere binalara ses problemi ile yalıtımlar yapılmaktadır. İnsanlar binaların içerisine gelen gürültüyü azaltabilmek için akustik uzmanı arayışına girmektedir. Bende bunun için akustik uzmanı nedir ve akustik uzmanı maaşları sorularını ele alarak sizlerle bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Akustik uzmanı, piyasaya baktığımızda az bir şekilde bulunan meslek türlerinden bir tanesidir. Genel olarak bina yalıtımı denildiğinde akla ısı yalıtımı gelmektedir. Fakat burada akustik uzmanının yaptığı işin ses yalıtımı olduğunu dikkat çekmek istiyorum. Binaların akustik ve daha az bir gürültülü yapıya sahip olmak için bu şekilde bir uygulama sağlamaktadırlar.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçerek bizleri nelerin beklediğine kısaca bir göz atalım.

Akustik Uzmanı Nedir?

Akustik uzmanı, binaların gürültü seviyesini en aza indirmekle görevli olan kişilerdir. Binaların genel olarak ses analizini yaparlar ve uygulanması gereken tüm işlemleri binaya uygulamaktadırlar. Genel olarak ses yalıtımları tiyatro, sinema gibi alanlarda önemli faktörlerden bir tanesidir.

Binaların ses yalıtımları sadece bunlarla değil çevresel faktörler, kat sayısı, binaların yaşı, binaların büyüklüğü gibi birçok faktöre göre ihtiyaç duyulmaktadır. Kısacası gürültünün binamızı olumsuz olarak etkilediği zamanlar akustik uzmanları bizlerin yardımına koşmaktadır.

akustik uzman - Akustik Uzmanı Maaşları

Akustik Uzmanı Ne Yapar?

Akustik uzmanının belli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Sizler için bu maddeleri sırası ile listeledim ve paylaşmak istiyorum.

  • Binaların akustik ses performansları analiz edilir,
  • Binalarda ses oluşumuna kaynak edilen sesler analiz edilir,
  • Testler ve ölçümlere göre raporlar hazırlamak,
  • İç gürültü düzeyini ölçmek,
  • Gerekli olan tüm yalıtım işlemlerini uygulamak.

Burada listede yer alan maddeler genel olarak akustik uzmanı ne yapar sorusunu cevaplamaktadır. Sizlerde bu mesleği yapmak istiyorsanız listemizi baştan sona okumanızı tavsiye ederiz.

ayrıca bkz: Aydın Evde Ek İş Fırsatları

Akustik Uzmanı Maaşları

Her meslek tanıtımında olduğu gibi, bu yazımızda da en çok merak edilen konulardan birisi de akustik uzmanı maaşları olmaktadır. Bu meslekte maaş olayı tamamen sizlere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Çünkü yalıtımda kullanılan malzemeler, binanın yapısı, kat sayısı gibi birçok etkene göre değişmektedir. Yaptığım araştırmalara göre ortalama 12.950TL gibi bir rakama sahip olduğunu görmekteyiz.

Akustik Uzmanı Olmak İçin Ne Gereklidir?

Akustik uzmanı olmak için üniversite okumanıza gerek yoktur. Özel bir sektör olarak geçtiği için de iş arayışında genel bir üniversite arayışı bulunmamaktadır. Tek ihtiyacınız olan D1 ve D2 sertifikasına sahip olmak ve akustik uzmanı kursuna katılarak başarılı olarak geçebilmektir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Akustik Uzmanı Maaşları hakkında paylaşım yaparak sizleri bilgilendirmekteyiz. Bu konu hakkında bulunan tüm bilgi birikimleri yukarıda bulunan başlıklar halinde paylaşmaktayım.

Sizlerde aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.