Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur – Maaşları Ne Kadardır? 2022

Herhangi bir arazide ya da yol üstünde şüpheli bir paket görüldüğü zaman direkt olarak bomba imha uzmanları devreye girer. Şüpheli paketi fünye ile patlatarak etkisiz hale getirir. Bomba imha uzmanları, oldukça tehlikeli ve zor bir görevi üstlenmektedir. Bomba imha uzmanları, 40-50 kg ağırlığında zırhlı kıyafetleri giyerek ülkemizin güvenliğini sağlamak için çalışırlar. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için bomba imha uzmanı nasıl olunur ve maaşları ne kadardır sorularına cevap vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur?

Bomba imha uzmanı olmak oldukça yıpratıcı ve meşakkatli bir süreçtir. Bu işi yapmak istiyorsanız iyice düşmenizde fayda vardır. ‘’Ben mutlaka bu işi yapmak istiyorum’’ diyorsanız gerekli bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

Bomba imha uzmanı olmak isteyenler polis okulundan mezun olmalıdır. Bu işi yapacak olan kişiler polisler tarafından seçilir ve bomba imha uzmanlığına yönelik kurslara katılırlar. Polisliği bitirdikten ve göreve başladıktan sonra bomba imha uzmanlığı alanına geçebilirsiniz. Bomba imha uzmanları bu işe başlarken uzmanlar tarafından psikolojik test ve mülakata alınırlar. Psikolojik testiniz ve mülakatınız başarılı olursa gerekli kursu alabilirsiniz. 

Kursta geçmişte yaşanmış bombalı paketler üzerinden ders verilmektedir. Bombalar ya da şüpheli paketler nasıl doğru bir şekilde imha edilir bu kurslarda öğreneceksiniz. Eğitimler çok tehlikeli ve zordur. Saha görevinde arazide gerçek bombalar ile de eğitim yapılır ve sizden bu bombayı imha etmeniz beklenir.

Kursu tamamlayan kişiler, bomba imha uzmanı sertifikası almaya hak kazanır. Böylelikle emniyet teşkilatının alakalı birimlerinde bomba imha uzmanı olarak çalışmaya başlar. 

Seyyar pilav satarak para kazanma işi hakkında bilgi almak için: Seyyar Pilav Satarak Para Kazanma – Maliyet ve Karlılık

Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar? 

Bomba imha uzmanı olan kişiler Emniyet teşkilatında çalışmaktadır. Yani memur statüsünde olan bu kişiler memurluk kademelerine göre maaş alır. Bomba imha uzmanları maaşlarına ek olarak tazminatta alır. Çok zorlu bir görev yapam bomba imha uzmanlarının maaşı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Ortalama olarak 7-8 bin TL maaş aldıkları söylenmektedir.

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için bomba imha uzmanı nasıl olunur ve maaşları ne kadardır sorularına cevap verdik. Umuyoruz ki sizler için faydalı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere, hayatta başarılar diliyoruz!