Aktüer Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Günümüzde genişleyen iş ağları ile birlikte birçok kişi iş fikri arayışı içerisindedir. Bende uzun zamandır sizlerle paylaşmak istediğim aktüer mesleği ele almak istiyorum. Son günlerde bu meslek ile alakalı bir kaç konu başlığı gördüm ve sizlerin de bilgilenmesini istedim.

Aktüer ile alakalı internette farklı kaynaklar elde ettim. Araştırmış olduğum bilgileri harmanlayarak sizlerle basit ve kısa bir şekilde paylaşmak istedim. Umarım sizlerin de hoşuna gidecek bir yapıda yazı olmuştur. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan aktüer maaşları, aktüer nedir gibi konu başlıklarımıza geçerek bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

Aktüer Nedir?

Aktüer, finansal olarak incelemeler yapan ve risk durumlarını inceleyerek çözüm grupları oluşturan, uzun dönemde çözüm yolunu takip eden kişilere denmektedir. Genel olarak finans ve sigorta alanlarında aktüer ile alakalı terimleri duymuşsunuzdur.

Aktüer kişiler genel olarak matematiksel ve istatistiksel teknik becerilerine sahip olan kişilerdir. Bu sebepten dolayı bu mesleği tercih ederken özellikle sayısal alanda başarılı olmanız büyük bir önem taşımaktadır.

Gelecek ve günümüze baktığımızda Aktüer kavramı önemli bir iş alanına sahiptir. Günümüzde her insan, firmalar, şirket gibi birçok şey riskler ile karşı karşıya gelebilmektedir. İşte tam bu esnada aktüer kişiler devreye girmektedir. Ortaya çıkmış olan riskin çözüm yollarını sunarak en iyi şekilde çözüm yoluna kavuşturmaya çalışmaktadırlar. Bu sayede ise risk grupları en aza inmiş olacaktır.

ayrıca bkz: Oyun Oynayarak Para Nasıl Kazanılır? 

Aktüer Görevleri ve Sorumlulukları

Her meslekte olduğu gibi aktüer görevleri ve sorumlulukları da bulunmaktadır. Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğum listeye geçerek bizleri nelerin beklediğine kısaca bir göz atalım.

  • Finansal destek sağlayıcıları, yatırımcılar ve diğer finans kişileri ile iyi bir iletişim sağlamak,
  • Alım ve satım pozisyonlarını inceleyerek yapılacak olan ticaretlerin risk oranlarına göz atmak,
  • Şirketlerin finansal gereksinimlerine göre en iyi şekilde sistemler geliştirmek,
  • Bilişim sistemi uzmanları ile genel olarak iletişimde kalmak,
  • Değerlendirmeler, sunumlar ve 3 aylık raporlar hazırlamak,
  • Matematiksel ve grafiksel detaylara göre raporlar hazırlamak,

Burada paylaşmış olduğum maddeler genel olarak aktüer görevlisinin sorumlulukları arasında yer almaktadır. Sizlerde bu mesleği yapmak için bir düşünceniz var ise mutlaka listeyi gözden geçirmenizi tavsiye etmekteyiz.

aktuer nedir - Aktüer Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?
Aktüer Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Aktüer Nasıl Olunur?

Bu meslek, finansal bir konu ile bağdaştığı için önemli bir husustur. Aktüer olabilmek için bazı gerekli hususlara sahip olmanız gerekmektedir.

Öncelikle Aktüerya Bilimleri veya  Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokullarına bağlı bir Aktüerya bölümünden mezun olmanız en önemli şarttır. Mezun olduktan sonra aktüerlik sınavına giriş yaparak başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. İyi bir sicil kaydına sahip olmanız da iş alımlarında sizler için bir fırsat olacaktır.

Aktüer Maaşları Ne Kadar

Her meslekte olduğu gibi bu konuda da merak edilen aktüer maaşları olduğunu görmekteyim. İnternet üzerinden araştırmalar yaptım ve güncel fiyatları buldum, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aktüer maaşları şuan da güncel olarak 8.510TL gibi bir maaş içermektedir. Bu fiyat ortalama bir fiyat olduğu için sizler bulduğunuz firma veya iş yapısına göre farklılıklar olacaktır. Bu tür maaşlarda çocuk parası, mesai saati gibi farklılıklar yer aldığı için haliyle fiyatta gözle görülebilecek farklar oluşabilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Aktüer Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar? gibi soruları cevaplayarak sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istedim. Umarım sizler için faydalı bir makale içeriği olmuştur.

Aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı tüm görüş ve sorularınızı yazabilirsiniz. Ayrıca bu mesleği yapan kişiler de yorum kısmına sohbet başlatarak soruları cevaplamada yardımcı olabilirler.