Twitch Nedir? Twitch’te Nasıl Yayın Açılır?

Twitch, Instagram, Youtube, Facebook gibi bir sosyal medya platformudur. Özellikle canlı yayınlara odaklanması ile e-spor müsabakalarının takipçilerinin ve oyun severlerin ilgi odağı olsa da müzik ve daha fazlasını gerçek zamanlı olarak oynatması ve izleyiciye sunması ile öne çıkmaktadır. 2011 yılında kurulan platform, ilk çıktığı günden bugüne popülaritesini katlayarak arttırmıştır. Video oyunları, platformdaki en popüler içerik kategorisidir. Günün herhangi bir saatinde 3.000’den fazla oyun aynı anda yayınlanır. Twitch üzerinde Mac, Windows, Playstation, Xbox konsollarına sahip olan kullanıcılar canlı yayın açabilmektedir. 

Evinizden, tutkunu olduğunuz oyunları oynayarak ve insanlarla paylaşarak gelir elde hayalinizi Twitch üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Twitch’te para kazanmanın belli şartları vardır. Öncelikle düzenli olarak yayın açmanız gerekir. İzleyici abonelikleri, izleyici bağışları, marka işbirlikleri ve sponsorlukları “Twitch’ten nasıl para kazanılır?” sorusunun kısa cevabıdır.

ktc opengraph solutions gaming streaming 101 - Twitch Nedir? Twitch'te Nasıl Yayın Açılır?
Twitch Yayıncılığı

Twitch’te yayın açmanın adımları şu şekildedir:

 •  Platforma üye olmalısınız; bunun için Twitch.tv web sitesi üzerinden platforma kayıt ol butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Kayıt aşamasında iki adımlı doğrulamanın açık olması gerekmektedir. Eğer bu doğrulamayı yapmazsanız platform partner olmanıza izin vermemektedir. Ayrıca iki adımlı doğrulama sadece desktop üzerinden yapılabilmektedir, bu sebeple mobilde doğrulama oluşturma adımlarını tamamlayamazsınız. Desktopta Twitch hesabınıza girin, güvenlik ayarlarına gidin ve iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin. Son aşamada telefon numaranıza kod gelecektir, bu sebeple numaranızın doğru olması önemlidir. 
 • Yayın için alt yapınızı oluşturmalısınız; kesintisiz canlı yayınlar yapabilmeniz için iyi bir internet bağlantınızın olması şarttır. Eğer internetinizde kopmalar vb. oluyorsa canlı yayın sürecine başlamadan önce bu problemi çözmeniz gerekir. Twitch yayıncıları için kamera ve mikrofon yayın kalitesini artıran ekipmanlardır. Yeni başlayanlar için zaruri ihtiyaç olmasa da yayınlarda metin ile iletişim kurmak, kitle oluşturmanızı engelleyecek bir faktör olacaktır. Bu sebeple yayın yolculuğunuzda ilk yatırımlarınızı internetinizi iyileştirme, bilgisayar donanımınızı güçlendirme, kamera, mikrofon gibi ekipmanlar alma üzerine yapabilirsiniz.
 • Yayın süreci için gerekli olan kurulumları yapın; bu aşamada öncelikle kullanacağınız yazılımı seçmelisiniz. Eğer Windows veya Linux kullanıyorsanız Open Broadcaster Software (OBS), Mac işletim sistemi kullanıyorsanız XSplit yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Ancak XSplit ücretlidir, OBS ise ücretsizdir. Bu sebeple yayıncılar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. 
 •  Sahne ayarlamaları yapılmalıdır; Twitch’te yayınlayacağınız oyunu bu ayar üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yayın için kişiselleştirilmiş filigranlar eklemeniz, gösterim kalitenizi arttıracak ve Twitch para kazanma yolunda önemli bir adım olacaktır.
 • Son kontrollerinizi yapın ve yayına başlayın; kameranızı ayarlayın, OBS üzerinden görüntü kalitenizi kontrol edin, filigranınızı ekleyin. Eğer sizin için her şey hazırsa yayına başlayabilirsiniz. 

Yayını başlatmak için;

 1. Twitch’in web sitesine giderek üye girişi yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan isminize tıklayın. Gösterge Paneli’ne tıklayın.
 2. Akış Anahtarı’na girin ve şifreyi kaydedin.
 3. OBS’nin ana menüsüne girin. Yayın ayarları sayfasına kaydettiğiniz şifreyi girin.
 4. Yayını Başlat’a tıklayın. İşte bu kadar!

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır? Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir? 

twitch yayini icin gerekenler - Twitch Nedir? Twitch'te Nasıl Yayın Açılır?
Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch para kazanma şartları, yayın yapmaya yeni başlamış veya henüz başlamamış kullanıcılar için en çok araştırılan konulardan biridir. Twitch yayınlarınızdan kazanabileceğiniz para miktarı, büyük ölçüde canlı yayınlarınızı izleyen kişi sayısıyla doğru orantılı olarak artar. “Twitch ne kadar kazandırıyor?” sorusunu cevaplamak üzere Streamerfacts’in paylaştığı verileri inceleyebiliriz. Analize göre, yayıncıların aldıkları Twitch izlenme başına para şu şekildedir;

 • Yayın başına ortalama 5 – 10 izleyici ayda 50 ile 200 dolar aralığında kazandırıyor.
 • Yayın başına ortalama 20 izleyici ayda 200 ile 400 dolar aralığında kazandırıyor. 
 • Yayın başına ortalama 50 izleyici ayda 500 ile 750 dolar aralığında kazandırıyor.
 • Yayın başına ortalama 100 izleyici ayda 1.000 ile 1.500 dolar aralığında kazandırıyor.
 •  Yayın başına ortalama 1.000 izleyici ayda ortalama 5.000 dolar kazandırıyor.
 • Yayın başına ortalama 10.000 izleyici ayda ortalama 30.000 dolar kazandırıyor.

Popüler Twitch yayıncıları, her ay binlerce dolar kazanabilir. Sizler de istikrarlı bir çalışma ile yayınlarınız üzerinden para kazanabilirsiniz. Ancak bir gecede para kazanmaya başlamayacağınızı unutmayın. Pes etmeyin ve yayın temponuzu düzenli tutun. İçerik kalitenizi daima arttırmaya odaklanın. Twitch’te kitlenizi oluşturabilmek için niş bir konuya yönelin. Bir gün Fortnite oynayıp, ertesi gün müzik paylaşımı yapmayın. Örneğin bir oyuna yönelin ve o oyuna ilgili kullanıcıları yayınlarınıza çekmeye çalışın.

Yayın yapmaya başlamadan önce mutlaka diğer yayıncıları izleyin, analiz edin, kendinize notlar çıkarın. Yayın izleyicilerinin ilgisini daima canlı tutacak detayları kendi yayınlarınıza ekleyin. Aktif bir yayıncı olduktan sonra dahi diğer yayıncıları izlemeye ve onlarla etkileşim kurmaya devam edin, topluluk oluşturma konusunda sizin için faydalı bir adım olacaktır. Kişisel markanızı oluşturun. Sadece Twitch’te öne çıkmaya çalışmayın. Instagram, Youtube veya web site oluşturarak genel erişiminizi arttırmayı hedefleyebilirsiniz.

twitch yayin 1024x576 1 - Twitch Nedir? Twitch'te Nasıl Yayın Açılır?
Twitch Yayını

Twitch’te kitlenizi oluşturmaya başladıktan sonra platform üzerinden para kazanmanın kapıları da sizin için açılacaktır. Twitch üzerinden para kazanmanın en bilinen yolu, yayınlarınız üzerinden aldığınız bağışlardır. Video akışlarınızı izleyen kullanıcıları, size istedikleri miktarda bağış yollayabilirler. Ayrıca Amazın gelir ortaklığı programından yararlanabilirsiniz, markalarla işbirliği yapabilirsiniz. Belli şartları sağlamanız dahilinde Twitch satış ortaklığı programına dahil olabilir Twitch’in programa özel avantajlarından faydalanarak gelirinizi katlayabilirsiniz.

Twitch’te platformunun özelliklerini, yayıncı olma adımlarını ve gelir elde etmeniz için uygulayabileceğiniz püf noktaları içeriğimizde sizler için özel olarak paylaştık. Eğer Twitch dünyasına adım atarak para kazanmak istiyorsanız; başlamanın tam zamanı.