Kıyafet ve Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak

Üretkenlik, her zaman fırsat kapılarını açan bir anahtar olmuştur. Eğer inovatif yaklaşımınıza ve tasarım bakış açınızın derinliğine güveniyorsanız, boş zamanlarınızda tişört tasarlayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Tişört tasarlayarak para kazanmak, sanıldığı kadar zor değildir. 3D artist ya da grafik tasarımcı olmanız şart değildir. Elbette bu meslekleri icra ediyorsanız, profesyonel tasarımlar yaparak yüksek kazançlı fırsatlar elde edebilirsiniz ancak sıfırdan başlayarak da ilerleme kaydedebilirsiniz. Tişört tasarımlarınızı satmak için kendi e-ticaret web sitenizi oluşturabilir, sosyal medya kanallarını efektif bir şekilde kullanabilir veya ikinci el satış platformlarını kullanabilirsiniz. 

 

Tişört tasarla, para kazan” mottosu ile yola çıktıysanız ve tasarımlarınızı dijital ortamlarda gerçekleştirmek istiyorsanız ilk adımınız tişört tasarlama programları veya internet sitelerini araştırmak ve size en çok hitap eden platformu bulmak olmalıdır. Bilgisayarınız üzerinden photoshop programını kullanarak tişört tasarlamaya başlayabilirsiniz. Photoshop programları, aşinalık ve belli bir bilgi birikimi gerektirir buna karşılık internette photoshop öğrenebileceğiniz yüzlerce video vardır, bu eğitim videolarını takip ederek profesyonel photoshop becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bir diğer alternatifiniz de Canva’dır. Bu uygulama üzerindeki hazır şablonlar ve ipuçları aracılığı ile tasarımlarınızı pratik ama etkileyici bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Hangi elbiseleri tasarlayarak para kazanabilirim?

tisort boyama 2 1280x720 1 - Kıyafet ve Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak
Tişört Tasarlama

Tişört tasarlama konusunda izleyeceğiniz yöntemler tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. El işi işlemeler, boncuklar vb. kullanarak tasarım yapabileceğiniz gibi dijital baskılarla da hayal gücünüzü konuştuğunuz tasarımlarınızı kıyafetlere aktarabilirsiniz. Kumaşın türüne bağlı olmak üzere sweatshirt, tişört, gömlek, pantolon, elbiseleri tasarlayabilir ve para kazanabilirsiniz. Eğer dijital baskı kullanarak kıyafet tasarımı yapacaksanız polyester kumaşların üzerine uygulanan süblimasyon baskı tekniği en çok kullanılan tekniklerden biridir. Tişört tasarımlarında basılacak desenin kendini gösterebilmesi için açık renkli tişörtler sıklıkla tercih edilmektedir. Süblimasyon mürekkebi ile kağıt üzerinde yapılan tasarımlar tişörtlerin üzerine yüksek ısıdaki presler aracılığı ile aktarılır. Bu tekniğe alternatif olarak doğrudan tişörtün üzerine baskı yapılmasını sağlayan yazıcılar da vardır. Ayrıca serigrafi baskı da tişört tasarım sürecinde sıklıkla tercih edilen bir baskı yöntemidir. Serigrafi baskı, kumaş boyasının rakle adı verilen özel bir elekten geçirilerek hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilen baskı türüdür. 

Kıyafet ve Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak İçin Web Siteleri

24 local fc nike jersey workshop - Kıyafet ve Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak
Kıyafet ve Tişört Tasarlama

Özenle hazırladığınız yaratıcı tasarımlarınızı satışını yapmak üzere sergileyebileceğiniz, tişört tasarlayarak para kazanma hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz birçok platform bulunur. Sizler için öne çıkan platformları listeledik:

  • Dolap

Dolap uygulaması, Trendyol güvencesi ile ikinci el alışverişe imkan tanıyan bir alışveriş platformudur. Kullanıcıların ikinci el ürünlerin alım satımı ile birlikte sıfır ve tasarım ürünlerin de sergilemesine imkan tanır. Bebek, giyim, çocuk, çanta, aksesuar, hamile olmak üzere tasarımlarınızı doğru kitleye özel olarak kategorize ederek satmanıza imkan tanır.

  • Zebramo

Format olarak Dolap uygulaması ile benzerlik gösteren Zebramo, birçok kategoride ürün satabileceğiniz bir mobil uygulamadır. Tasarımlarınızı uygun ışık ve açıdan fotoğraflayarak platforma eklediğinizde, uygulamanın vitrinine çıkarılarak daha fazla kişiye ulaştırıldığı bir öne çıkarma sistemi vardır.

  • Letgo

Letgo, ikinci el alışveriş uygulaması olarak öne çıksa da sade ve anlaşılır kullanıcı deneyimi sunan bir ilan sistemidir. Hem web hem de mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen uygulamada satış yapmak için, tasarımlarınızın fotoğraflarını uygulama üzerinden hızlı bir şekilde çekip sisteme yükleyebilirsiniz. Ardından ürün başlığını, açıklamasını girdikten sonra kategori seçebilirsiniz. Eğer ürün satış kurallarını aykırı bir durum yoksa ilanınız hızlı bir şekilde yayına alınacaktır.

  • Zazzle

Zazzle web sitesi üzerinden tişört, çanta, maske, kitap ve birçok farklı ürüne yönelik tasarımlarınızı hazırlayabilir ve satış yapabilirsiniz. Ayrıca web site içerisinde birçok hazır şablon vardır, bu şablonları kendi tasarımlarınızla birleştirerek ortaya özgün ve etkileyici tasarımlar çıkarabilirsiniz.

  • Threadless

Threadless, üzerinde tasarım yapabileceğiniz ve satış yapabileceğiniz bir platformdur. Satışı tamamlanmış tişört tasarımlarınızın her birinden %15 kar almanıza olanak sağlar. Ayrıca Threadless kullanıcıları tarafından en çok beğenilen tasarımı yapmanız durumunda size para ödülü verir.

  • Bionluk

Freelance olarak hizmet sağlayan farklı meslek gruplarından birçok kişiyi buluşturan Bionluk platformu üzerinden tişört tasarım işlerinizi yürütebilirsiniz. 

  • Fiverr

Fiverr, dünyanın en aktif ve popüler iş arama sitelerinden biridir. Dolar kazanabileceğiniz Fiverr’da tişört tasarımlarınızın her birinden 4 ile 200 dolar aralığında ücretler kazanabilirsiniz. 

  • Spreadshirt

Spreadshirt, dünyanın birçok ülkesinde popüler olan bir e-ticaret platformudur. Tişört tasarımlarınızı ücretsiz olarak siteye yüklemenizi sağlar. Hatta ücretsiz olarak kendi online mağazanızı açabilir ve ürünlerinizi hedef kitlenizin beğenisine sunabilirsiniz. Platform üzerinden tişört satış işlerinizi büyütebilir ve ek işinizi düzenli bir gelir kapısına çevirebilirsiniz.

İçeriğimizde tişört tasarlayarak nasıl para kazanabileceğiniz ve ek gelir olarak başlayan serüveninizi nasıl büyüteceğiniz hakkında gerekli tüm ipuçlarını sizlerle paylaştık. Hayal gücünüz ve emeğiniz bir araya geldiğinde fırsat kapılarının sizin için açıldığını göreceksiniz.