SEO Hizmeti Vermeye Başlamak için Atmanız Gereken Adımlar

Arama motoru optimizasyonu hepimizin aşina olduğu adıyla SEO, dijital çözümlere ilgili kişilere hitap eden, mükemmel bir evden para kazanma fırsatı olabilir. Detaylara dikkat eden, hızlı öğrenen ve işini hakkıyla yapmak için bol bol araştırma yaparak güncel gelişmelerin nabzını tutan kişiler için; ek iş veya ana iş olarak SEO hizmeti sunabilirsiniz. 

Dijitalleşme, tüm geleneksel metodların yerini kazırken çağa adapte olmak isteyen lokal girişimler, kurumlar ve şirketler online dünyada para kazanmanın yollarını arıyor. Bu noktada daha fazla kişiye ulaşmak için web sitelerine trafik çekmek ve potansiyel müşterileri kazanmanız gerekiyor. SEO tam da burada devreye giriyor ve başarılı bir çalışma süreci ile müşterilere, hedeflerinin kapısını açan anahtarı veriyor. Profesyonel SEO hizmeti vermek istiyorsanız kendinize sıfırdan bir yol haritası oluşturmanız gerekiyor.

İlk adımınızı, kendinizi SEO uygulamaları konusunda eğitmek ve dijital terminolojiye hakim olmak üzerine atmanız gerekiyor. Google’ın sunmuş olduğu Dijital Pazarlamanın Temelleri eğitimi arama motorlarının çalışma prensipleri ve algoritma mantığını kavrayabilmeniz için idealdir. Daha sonrasında SEO’nun amacı, anahtar kelime araştırma süreçleri, sayfa optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalar, SEO uyumlu içerik üretimi, güvenilir ve kaliteli backlinkler oluşturma, UX uyumlu optimizasyonlar yapma ve sinyaller tanımlama üzerine araştırmalar yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. İnternette SEO uygulamalarının amacını tüm detayları ile anlamanıza yardımcı olacak birçok kaliteli kaynak mevcuttur. SEO konusunda temelinizi oluşturduktan sonra staj veya başlangıç seviye işlere girerek hem taze bilgilerinizi pekiştirme hem de yeni bilgiler öğrenme süreçlerine dahil olabilirsiniz.

Temel SEO prensiplerine hakim olduktan sonra ikinci adım olarak hizmetlerinizi sergileyeceğiniz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Portfolyo niteliği taşıyan bu web sitesinde, potansiyel müşterilerinizin yaşadığı sorunları çözebileceğiniz hizmetler üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Blog yazıları oluşturabilir ve sağladığınız çözümler için potansiyel müşterilerinizi sizinle iletişime geçmeye yönlendirebilirsiniz. Google Analytics ve Google Search Console gibi araçlar kullanarak web sitenizi analiz edebilir ve çıkarımlarınıza göre  aksiyon alabilirsiniz. Ayrıca müşteri kazanmaya başladıktan sonra referanslarınızı web sitenize ekleyebilirsiniz. 

doktorlara yonelik seo hizmeti - SEO Hizmeti Vermeye Başlamak için Atmanız Gereken Adımlar
SEO Hizmeti

SEO hizmeti sunmak, tek seferlik bir iş değildir ve proje yönetim becerileri gerektirir. İşinizi düzenli olarak optimize etmeniz, planlama ve gerçekleştirme aşamalarını doğru şekilde yönetebilmeniz gerekir. Planlama aşaması, SEO hizmetinizin temelidir. Araştırma ve değerlendirme yapmanızı, projeye uygun SEO stratejisini belirleme fazlarını içerir. Gerçekleştirme aşamasında ise planladığınız her bir adımı yerine getirmeniz gerekir. Evden (remote) çalışan bir SEO uzmanı iseniz proje yönetim ve takip süreçlerinizi kolaylaştırmak için bazı dijital araçlardan yararlanabilirsiniz:

 •  JIRA
 •  Asana
 • Confluence
 • Notion
 • Trello
 • ClickUp
 • Slack
 • Zapier
 • Teamwork
 • Miro

Bu araçlardan en popüler olanlarıdır.

SEO Hizmeti Sunmak Gelir Elde Etmek için Neden Harika Bir Seçenek Olabilir?

Adsiz tasarim 3 1 - SEO Hizmeti Vermeye Başlamak için Atmanız Gereken Adımlar
SEO Hizmeti Sunmak

SEO para kazanma ve para kazandırmayı buluşturan, dijital çözümler kümesidir. Arama motorlarındaki sıralamalarını geliştirmek veya korumak isteyen işletmeler sürekli olarak SEO hizmeti almaya ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda SEO hizmeti sunmak, sizin için yüksek gelir elde edebileceğiniz düzenli bir gelir kaynağı anlamına gelmektedir.

SEO hizmeti sunarak gelir elde edebileceğiniz farklı SEO türleri vardır. Bunlar:

 •  Müşteriler için SEO; işletmeler için SEO hizmeti sunma ve sunulan hizmet için ödeme alma süreçlerini kapsar.
 • LeadGen SEO; potansiyel satışları ve gelirleri artırmak için SERP’deki bireysel sayfaların sıralamalarını iyileştirme süreçlerini kapsar.
 •  Affiliate SEO; potansiyel müşterileri kazanmak, web sitesinin trafiğini iyileştirmek ve satış yapabilmek için bir web sitesi ile gelir ortaklığı yapmayı ve bu web sitesini optimize etme süreçlerini kapsar.
 •  Rank and Rent SEO; sıfırdan bir web sitesi kurmayı, web sitesinin arama motoru sıralamasını geliştirmeyi ve sonrasındaki müşterilere kiralanması süreçlerini kapsar.

SEO hizmeti sunmak, size evden para kazanma imkanı sağlarken sürekli kendinizi geliştirebileceğiniz, daima yeni şeyler öğrenebileceğiniz süreçlerin içerisine dahil olma imkanı da sağlar. Dijital ve sürdürülebilir bir iş yaşamına dahil olmak istiyorsanız SEO danışmanlığı yapmak için ilk adımınızı hemen atabilirsiniz.