Malezya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Şartları Nasıl?

Malezya, yurtdışında hem iş imkanı bulmak hem de çalışmayla birlikte eğlenebilip farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Malezya’ya işçi olarak nasıl gidilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. 

Malezya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Malezya’da işçi olarak çalışmak için oturma izni gereklidir. İkamet için başvurulan en geniş programlardan biri MM2H programıdır. Bu programa başvuran ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere gerekli şartlar sağlanırsa 10 yıllık bir çoklu giriş vizesi sağlanıyor. 

Bu programdan Turizm ve Kültür Bakanlığı sorumludur. Programa başvuran adayların başvurularını, bakanlığa bağlı Göçmenlik İdaresi onaylamakta ve her onaylanan başvuran kişi için bir şartlı onay mektubu yayınlanması gerekir. Şartlı onay mektubu sonrasındaki süreç şu şekildedir;

 • Malezya’da bulunan programla anlaşmalı bankalardan birinde hesap açılması ve bu hesaba programda belirlenen sabit mevduatın aktarılması
 • Malezya’da bulunmak kaydıyla, herhangi bir sigorta kuruluşundan sağlık sigortası alınması
 • Malezya’da olmak kaydıyla, herhangi bir özel hastaneden veya klinikten gerekli tıbbi raporun alınması

Bu şartlar yerine getirildikten sonra banka hesap özetinin, sağlık sigortası poliçesinin ve tıbbi raporun gerekli yerlere iletilmesi sonucu oturma izni sahibi olabilirsiniz. 

Oturma izni ile birlikte çalışma izni de gerekmektedir. Malezya’da kariyer ve çalışma fırsatı için bir işyerinden teklif almış olmak, iş sözleşmesinin olması ve işveren tarafından kabul mektubu almış olmanız gerekir. 

Çalışma izni alacak kişiler 3 farklı kategoride ele alınır:

 • Key Post; yöneticilik sınıfları
 • Executive Post; akademik alanda yeterlilik ve profesyonel iş tecrübesine sahip olanlar
 • Non-Executive Post; teknik alanda beceri ve tecrübeleri olan mezunlar

Daha detaylı bilgiyi Malezya konsolosluğundan öğrenebilirsiniz. 

Malezya’da İş İmkanları Nelerdir?

Ülkenin sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle değerli madenler konusunda oldukça gelişmiştir. Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yıllık kalkınma oranı en yüksek ülkelerden biri olan Malezya, gelişen sanayisi sayesinde iş imkanlarını da çoğaltmaktadır. 

Yıllık elde edilen hasılatın %23’lük gibi bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Gelişmekte olan bir sanayisi olan Malezya dünya kalay üretiminin %70’ini tek başına karşılamaktadır. Çalışan nüfusun %70’i sanayide çalışmaktadır. 

Gelişmekte olan bir ülke olduğu için girişimci ve yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Böylelikle çalışmak isteyenlere yeni iş imkanları da doğmuş oluyor. 

İş imkanları şu anda turizm, tarım, sanayi, tekstil ve madencilikten oluşuyor olsa da uzmanlar, gelecek yıllarda farklı meslek dallarının gelmesiyle daha dikkat çeken bir portföye sahip olacağını düşünüyor. 

Malezya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

image 300x169 - Malezya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Şartları Nasıl?

Bu ülkenin yaşam şartları, ülkede yer alan Çinli, Hintli ve diğer etnik grupların bir araya getirdiği ortak kültür ile oldukça renkli bir görüntü çizmektedir. Güçlü aile bağları, misafirperver ve saygılı olmalarıyla Malezya kültürü ile Türk kültürü arasında benzerlikler bulmak oldukça kolay. Ek olarak hem yöresel hem de göçmen lezzetleriyle geniş bir mutfağı olan Malezya, festivaller ile kültürünü yaşatıyor ve birçok turiste de bu kültüre şahitlik etme fırsatı sunuyor. 

Malezya yaşam şartları hakkında;

 • Asya genelinde ekonomik olarak en az parayla en kaliteli yaşamını sunması
 • Ulaşım imkânlarının kolaylığı ve ulaşım altyapısının gelişmiş olması
 • Coğrafi konumu itibariyle yıl boyunca yaz turizminin devam etmesi, en bilindik sahillere ve tatil yerlerine sahip olması
 • Eğitim açısından hem kamu hem de özel imkânlardan yararlana bilinen kaliteli bir eğitim olanağı sunması
 • Resmi dil olan Malayca dışında çok yaygın ve iyi bir seviyede İngilizce konuşulması

Bu imkanlar göz önüne alındığında Malezya çok cazip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. 

İsviçre’ye işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için: İsviçre’ ye İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Malezya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Malezya’da asgari ücret 236 euro olmasına karşın sektörden sektöre değişiklikler bulunmaktadır. Ortalama net maaş ise 750 euro’dur. Ortalama bazı işlerin maaşları aşağıdaki gibidir;

 • Muhasebeci: 900€-1000€,
 • Mimar: 1100€-1200€,
 • Çocuk bakıcısı: 300€-400€,
 • Diş Hekimi: 2700€-2800€,
 • Garson: 500€-600€ 

Yukarıda verilen ücretler ülkemizde aynı iş kollarıyla aynı miktara denk geliyor gibi olsa da Malezya’da yaşam daha ucuz olduğu için kolaylıkla yaşamınızı sürdürebilirsiniz. 

Malezya’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Malezya’da işçi alımı yapan firmalarla iletişime geçmek için çeşitli kariyer sitelerinde olan ilanları takip edebilir ve işverenle bağlantı kurabilirsiniz. Malezya’da çalışmayı düşünüyorsanız başvuru yapabileceğiniz kariyer siteleri üzerinden hangi sektörde çalışmak istediğinizi belirtebilir ve size sunulan iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Malezya iş imkanları için kullanabileceğiniz siteler şu şekildedir;

 • https://www.yurtdisi-kariyer.com/search?q=MALEZYA
 • https://www.careerjet.com.tr/isler-malezya-124834.html

Bu sitelerde üyelik oluşturarak iş başvurusu yapabilirsiniz. 

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için Malezya’ya işçi olarak nasıl gidilir sorusunu ele aldık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. Başka bir içerikte görüşmek üzere!