İsviçre’ ye İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan İsviçre’ye işçi olarak nasıl gidilir konusuna bu yazımızda açıklık getiriyoruz.

Dünyada yüzlerce ülke vardır. Bu ülkelerden her birinin kendine has özellikleri vardır. Kendi kültürlerinin yanında ülkeler arasındaki ekonomik düzey de kesinlikle aynı değildir. Bazı ülkeler ekonomik yönden iyi sevideyken bazıları ise düşük ekonomik gelire sahiptir. Ülkeler arasındaki ekonomik uçurumların bazı olumsuz sonuçları vardır. Gelir düzeyi düşük bir ülkede yaşayan insanlar, başarılı ülkelere bakıp böyle bir ülkede yaşama hayali kuruyorlar. Özellikle günümüzde başka ülkeleri gözlemleme ve oralara seyahat etme fırsatının çok olduğunu varsaydığımızda bu hayalin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkelerarası göçlere baktığımızda özellikle ekonomik olarak düşük ülkelerden yüksek ülkelere doğru göçler olduğunu görüyoruz. Bu da elbette ki anlaşılabilir bir durum. Ekonomik ve sosyal açıdan kötü bir yaşam süren insanlar, daha gelişmiş bir yaşam süreceği ümidiyle güçlü ülkelere gitmek istiyor. Öte yandan göç edilmek istenen ülkeler arasında bazılarının diğerlerine göre daha öne çıktığını söylemek mümkün. Bu ülkelerin yapısına baktığımızda hemen hepsinde kişi başına düşen gelir bakımından yüksek seviyede olduğunu görüyoruz.

İsveç, dünyada kişi başı gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bu bağlamda diğer ülkelerden yüzlerce insan, her sene İsveç’e gitmek için çaba gösteriyor. Ülkemizde de İsveç’e gidip orada çalışmak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Bu insanların aklındaki en büyük soru İsviçre’ye işçi olarak nasıl gidilir ve ne yapılacağıdır.

İsviçre Hakkında

Coğrafi konum olarak Orta, Güney ve Batı Avrupa’nın ortasında bulunan İsviçre, Avrupa ve dünyanın en prestijli ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. İsviçre’de en çok konuşulan dil Almancadır. Almanca dışında Fransızca ve İtalyanca da konuşuluyor. Ülkenin resmi olarak bir başkenti yoktur. Ancak en büyük ve etkin şehir Zürih’tir.

2019 Sayımlarına göre ülkenin nüfusu 8.5 milyon civarındadır. Kişi başına düşen gelir ise 76 bin dolar seviyesine yaklaşmıştır. İsviçre’nin resmi para birimi ise İsviçre Frangı’dır.

Sosyal açıdan da başarılı olan İsviçre’de insan kalitesinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Doğasıyla da dikkatleri üzerine çeken İsviçre’nin tüm bu özelliklerine bakınca neden bu kadar göç edilmesi için çabalanan ülke olduğu anlaşılabilir.

İsviçre’de İş İmkanları Nelerdir?

İsviçre’ye işçi olarak nasıl gidilir konusunda ilk netleştirilmesi gereken husus iş imkanlarıdır. Zira işçi olarak ülkeye gitmek istiyorsanız orada çalışacak bir işyeri bulmalısınız. İsviçre’de birçok işkolunda işçiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Vergi danışmanı

İsviçre’de ekonomik faaliyetler diğer pek çok ülkeye göre daha fazladır. Bu doğrultuda ekonomi alanında çalışacak insanlara sıklıkla ihtiyaç duyuluyor. Vergi danışmanı, İsviçre’de en çok işçi aranan işkoludur. Kişi ve kurumların ekonomik faaliyetlerini denetleyecek ve gözlenen hususları raporlayacak vergi danışmanlarına talep çok fazladır.

İsviçre’de vergi danışmanı olarak görev yapacak kişilerin bu alanda eğitim aldığını ve yeterli tecrübe sahibi olduğunu kanıtlaması gerekir. Bunu yaptığınız takdirde ülkede bu alanda iş bulmanız oldukça muhtemeldir. İsviçre’de vergi danışmanı olarak görev yapacak kişiler minimum 5 bin dolar maaş alır.

Mühendis

Ülkede aranan bir diğer meslek kolu da mühendisliktir. Teknik konularda bilgi ve tecrübesi yüksek insanlar çokça aranıyor. İsviçre iş ilanlarına baktığımızda mühendislik alanında çokça ilan olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle bilgisayar, yazılım, yapay zeka ve inşaat mühendislerine rağbet çok fazladır.

Tekniker

Elektrik, makine ve inşaat alanında teknikerlik mesleğini yürüten kişiler için de İsviçre’de pek çok fırsat vardır. Eğer bu alanlarda deneyimli bir teknikerseniz İsviçre’ye işçi olarak nasıl gidilir konusu sizin için daha hızlı çözülecektir.