Bakım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Bakım Mühendisi, Bakım Mühendisi Nedir, Bakım Mühendisi Maaşları, Bakım Mühendisi Ne İş Yapar, Bakım Mühendisi Ne Kadar Kazanır, Bakım Mühendisi Görevleri, Bakım Mühendisi ile alakalı merak edilen tüm soruları bu yazımızda ele almaktayız.

Günümüzde şirket yada firmalarda onlarca farklı makineler yer almaktadır. Hepsinin de işlevi farklı türde olduğu için, insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Makineler teknolojik aletler olması sebebiyle, bakımları zor olan araçlardır. Genel olarak makineler ile ilgilenilmeli ve bakımları periyodik olarak düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Peki makinelerin bakımlarından kimler sorumludur? Eğer sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Sizler için hazırladığım bu makale içerisinde bakım mühendisi ile alakalı merak edilen tüm soruları cevaplamaktayım.

Bakım Mühendisi

Firma yada şirketlerin bünyesinde çalışarak mühendislik ile alakalı ürünlerin, orada yer alan makinelerin ve gerekli ekipmanların bakımını yapmakla sorumlu olan kişilere Bakım Mühendisi denmektedir.

Makinelerin sürekli ve doğru bir şekilde çalışmasından bakım mühendisleri sorumlu olmaktadır. Yeni sistem içerisinde bilgisayar kullanılarak, makinelerin rutin bakımları denetlenir ve onarımlar kolay bir şekilde organize edilmektedir. Bakım Mühendisi olan kişiler, makine ile alakalı yetenek ve donanım bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

Bakım Mühendisi Görevleri Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi birçok kişi Bakım Mühendisi ne iş yapar sorusunu bizlere yöneltmektedir. Sizler için bu konuyu araştırdım ve liste halinde paylaşmak istiyorum.

  • Makinelerin ve gerekli ekipman aletlerinin tamirini yaparak onları çalışır vaziyete getirmek,
  • Fabrikanın daha stabil ve hızlı çalışabilmesi için yeni ekipman ve makine araştırmaları yapmak,
  • Fabrikada sorumlu olduğu tüm makinelerin kontrollerini sağlamak,
  • Makinelere yeni parçalar lazım olduğunda, gerekli alanlardan temin etmek,
  • Makine yada ekipmanların gerektiğinde revizyonunu yapmak,
  • Makineleri bilgisayar sistemi üzerinden takip ederek bakımlarını periyodik olarak gerçekleştirmek,
  • İlgili kişiler ve yetkililer ile birlikte sürekli olarak iletişimde kalmak,
  • İşe yeni başlamış olan kişilere makineler hakkında gerekli bilgileri vermek,
  • Makineler arıza verdiğinde direkt olarak ilgilenmek ve en kısa zamanda tamir etmek.

Burada yer alan maddeler genel olarak bakım mühendisi ne iş yapar sorusunu bizlere cevaplamaktadır. Eğer bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, listeyi baştan sona okumanızı tavsiye etmekteyim.

bakim muhendisi maaslari - Bakım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?
Bakım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Bakım Mühendisi Nasıl Olunur?

Bakım Mühendisi olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bakım Mühendisi genel olarak sorumluluk isteyen ve görevleri doğru bir şekilde yerine getirmeniz gereken bir meslektir. Bu sebepten dolayı da önceliğiniz sorumlu bir kişi olabilmektir.

Üniversitede Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makime Mühendisliği veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler, bu meslek dalın iş bulabilmektedirler.

ayrıca bkz: Animasyon Sanatçısı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Bakım Mühendisi Çalışma Saatleri

Bakım Mühendisleri genellikle hafta içerisinde 40 saatlik bir zaman diliminde işlerini sürdürmektedir. Bu saat yeri geldiğinde daha da fazla bir zamana dönüşebilmektedir. Bunun sebebi ise genel olarak makine bakım zamanları yada makinelerin bozulduğunda onarım için gereken vakitler diyebilirim.

Bakım Mühendisi Çalışma Şartları Nasıldır?

Bakım Mühendislerinin çalışma ortamları ve nasıl bir iş alanı olduğu merak edilmektedir. Genel olarak incelediğimizde iş yerleri fabrika, tesis yada firma alanı olmaktadır. Bu meslekte zaman zaman mesai dışında da iş yerlerinize giderek gerekli kontrolleri gerçekleştirebilmektesiniz. Bu meslek alanında bilginiz kuvvetli ve uzman hale gelmişseniz, yurtdışında da harika çalışma fırsatları yer almaktadır.

Bakım Mühendisi Maaşları

Bakım Mühendisi maaşları genel olarak çalışılan fabrikaya yada mesai saatlerine göre farklılıklar göstermektedir. Peki bakım mühendisi ne kadar kazanır? sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, kısaca cevaplamak istiyorum.

2022 yılına göre en düşük 5.995 TL iken en yüksek 14.820 TL olduğunu görmekteyiz. Ortalama bir maaş rakamı aldığımızda ise 8.370 TL gibi bir maaş ücreti ortaya çıkmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Bakım Mühendisi Maaşları başlığı altında bilgi paylaşımında bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşleriniz yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.