Animasyon Sanatçısı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Animasyon Sanatçısı Nedir?, Animasyon Sanatçısı Ne İş Yapar?, Animasyon Sanatçısı Görevleri, Animasyon Sanatçısı Maaşları, Animasyon Sanatçısı Ne Kadar Kazanır? Animasyon Sanatçısı mesleği ile alakalı merak edilen birçok bilgiyi sizlerle bu yazımızda paylaşmaktayız.

Günümüzde özellikle son zamanlarda animasyon sanatçısı mesleği bir hayli merak edilen konulardan bir tanesidir. Eğlenceli yapısı ile birlikte tanımlanan bu mesleği yapmak için, binlerce kişi çalışmalara başlamış durumdadır. Peki nedir bu animasyon sanatçısı? Ne İş yaparlar? eğer soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yazıdasınız diyebilirim.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yaparak bizleri ne tür bilgilerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

Animasyon Sanatçısı

Filmler, diziler, televizyon programlar ve video oyunlarında sıklıkla karşılaştığımız renkli ve hareketli görseller oluşturan, çizen kişilere Animasyon Sanatçısı denmektedir. Zor bir meslek olmasına rağmen yaparken eğlenerek ve zevk aldıklarını söyleyen onlarca kişi yer almaktadır.

Genel olarak bu mesleği yapmak isteyen kişiler çizim ve bilgisayar programlarında iyi olması gerekmektedir. Dijitalleşen dünyada bu tür işlerde teknoloji araçları hep bir adım önde ilerlemektedir. İşi kolaylaştıran program ve çizim aletlerinin olması, mesleğe artı bir kolaylık kazandırıyor diyebilirim.

Animasyon Sanatçısı Görevleri Nedir?

Her meslek ve alanda olduğu gibi, Animasyon Sanatçılarının da yapmış olduğu görev ve sorumluluklar yer almaktadır. Güncel bir araştırma yaptım ve liste halinde sizlerle birlikte paylaşımda bulunmak istiyorum.

 • Ortaya atılan fikir modellerini animasyon programlarını kullanarak grafik yada animasyonlara dönüştürme,
 • Bilgisayar programlarını iyi bir şekilde kullanarak televizyon, film yada video oyunları için farklı karakterler oluşturabilmek,
 • Tasarım ekibinin animasyon dizilerini yada diğer görselleri iyi bir şekilde oluşturabilmesi için onlara storyboard hazırlamak,
 • Renk ve ışık efektlerini doğru bir şekilde kullanarak tasarımları daha gerçekçi ve dikkat çekici hazırlama,
 • Film müziği ile senkronizasyon için karakterlerin hareketlerinin zamanlamasını en iyi şekilde ayarlayabilmek,
 • Animasyonun son halini bitirdiğinde müşteriye onay için sunmak,
 • Arka plan, efekt, renk vb animasyon katmanlarını en iyi şekilde sunmak için editörlerle iş birliği halinde çalışma.

Bu listede yer alan maddeler genel olarak animasyon sanatçısı ne iş yapar sorusunu bizlere cevaplamaktadır. Eğer bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, listeyi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Bu sayede mesleği kendi kriterlerinize göre karşılaştırmış olacak ve kolaylıkla uyumlu olup olmadığınızı kontrol sağlayabilirsiniz.

animasyon sanatcisi maasari - Animasyon Sanatçısı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?
Animasyon Sanatçısı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Animasyon Sanatçısı Nasıl Olunur?

Bir diğer konumuz ise animasyon sanatçısı nasıl olunur sorusudur. Bildiğiniz üzere bu mesleği yapmak için bazı program ve araçları iyi bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Öncesinde ise belli başlı bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Peki nedir bu kriterler? Dilerseniz kısaca bunlardan bahsedelim.

Animasyon sanatçısı olabilmek için öncelikle Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı yada Çizgi Film ve Animasyon bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümlerin lisans olduğunu da hatırlatmak isterim. Sonrasında ise Animasyon Yüksek Lisans programlarına ve çeşitli eğitimlere katılarak animasyon sertifikası sahibi olabilirsiniz. Bu adımlardan sonra ise iş alımlarını takip ederek kendinize uygun olan işe başvuru yapabilirsiniz.

ayrıca bkz: Bahçıvan Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Peki Animasyon Sanatçısı Kriterleri nelerdir? Dilerseniz liste halinde kısaca sizlerle birlikte paylaşalım:

 • Ekip çalışmalarında uyumlu çalışma sağlama,
 • Renk, doku ve ışık ile alakalı kavramlara iyi bir anlayış gösterme,
 • Flash, Maya, Lightwave, Softimage ve 3D Studio Max yazılımlarına hakim olma,
 • Çalışmaları son teslim tarihlerinde riayet etme,
 • Sözlü yada yazılı iletişimde iyi bir kabiliyete sahip olma,
 • İş esnasında yoğun tempoya ayak uydurabilme.

Burada yer alan maddeler eğer sizlerle uyuşuyorsa, bu işi yapabilirsiniz anlamına geliyor diyebilirim. Tabi ki bunların yanında farklı adımlar ve maddelerde yer almaktadır. Ben genel olarak aranan kriterleri sizlerle paylaşmaktayım.

Animasyon Sanatçısı Maaşları Ne Kadar?

Her meslekte olduğu gibi bu alanda da merak konusu sorumuz animasyon sanatçısı ne kadar kazanır sorusudur. Sizler için 2022 yılının verilerine göre bir araştırma yaptım ve sonuçları paylaşmak istiyorum.

2022 yılının verilerine göre en düşük 5.700 TL iken en yüksek 9.800 TL olduğunu görmekteyiz. Ortalama bir maaş rakamı alındığında ise 6.700 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte animasyon sanatçısı nedir ve animasyon sanatçısı maaşları başlığı adı altında paylaşımda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale çeşidi olmuştur.