Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet ağıda hızla büyümektedir. İnternet ağı içerisinde yer alan iş imkanları da insanlar için gelire dönüşmektedir. Özellikle günümüzde yazılım sektörü önemli ve iş imkanı bulunan bir bölümdür. İnternet iş ağı ve mühendislik kavramlarını birleşmiş olarak görmekteyiz. İşte bu birleşmiş mesleğimiz Algoritma Geliştirme Mühendisi olarak tanımlayabilirim.

Algoritma Geliştirme Mühendisi, mobil ve bilgisayarlarımızda yazılımlar geliştiren kişilerdir. Yazılım ve kodlama bilgisine sahip olan kişiler bu mesleğe yönelebilmektedir. Meslek açısından her işte olduğu gibi, bu alanda da zorluklar bulunmaktadır. Algoritma Geliştirme Mühendisi olmak için öncelikle bu alana ilginizin olması çok önemlidir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Algoritma Geliştirme Mühendisi ile alakalı merak edilen soruları ele alarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir yazı olacaktır.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir?

Algoritma Geliştirme Mühendisi, masaüstü ve mobil cihazlar için yazılım geliştiren kişilere denmektedir. İlk olarak yazılımı oluştururlar ve zaman güncelleme getirerek uygulamaların sürümlerini yükseltmektedirler. Geliştirmiş oldukları yazılımlarda zamanla problemler oluşabilir. Bu oluşan problemlere de çözüm yolları üreterek hatayı ortadan kaldırmaları önemli bir unsurdur.

ayrıca bkz: Podcast ile Para Kazanma Rehberi

algoritma muhendisi - Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları
Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları

Algoritma Geliştirme Mühendisi Görevleri ve Sorumlulukları

Her meslek içerisinde olduğu gibi, bu alanda da mühendislerin dikkat etmesi gereken maddeler ve sorumlulukları bulunmaktadır. Dilerseniz bunların ne olduğuna kısaca bir göz atabilir ve bizleri nelerin beklediğine bakabiliriz.

  • Kullanıcı yada firmaların istekleri üzerine mobil veya masaüstü cihazlarda yazılım oluşturmak,
  • Yazılım oluşturma sürecini en iyi şekilde takip etmek,
  • Geliştirilen yazılımın kullanım kılavuzu ve rehberinin hazırlanması,
  • Güvenlik açıklarını kapatacak önlemleri ayarlamak,
  • Geliştirilen uygulama ve programlara zamanla güncellemeler getirmek,
  • Oluşturulan programlarda yer alan hataları gidermek,
  • Kod yazma ve kod düzenleme konusunda becerili olma,
  • Geliştirdiği algoritmalar üzerinde test ve denemeler yapmak,

Bu gibi maddeler genel olarak sorumluluk ve yapılması gereken işler arasında yer almaktadır. Eğer bu mesleği yapmayı düşünüyorsanız mutlaka listemizi baştan sona doğru okumanızı tavsiye ederim.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapabilmek için en önemli etken, bu alana dair bir ilginizin olmasıdır. Çünkü bu meslek zor ve ilgi gerektiren bir alandır. Bu meslek üzerinden iş bulmak için Bilgisayar Mühendisliği yada Yazılım Mühendisliği gibi ilgili alanlardan mezun olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise algoritma geliştirme mühendisi sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları

Bu meslek öncelikle özel sektörde gerçekleşmektedir. Özel sektör içerisinde yer alan rakamlara baktığımızda en düşük 5.000 TL iken en yüksek ise 28.710 TL olarak bilinmektedir. Yani ortalama bir rakam aldığımızda algoritma mühendisi maaşları 12.260TL‘ olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazımızda son günlerde popüler ve merak edilen meslek türü Algoritma geliştirme mühendisi hakkında bilgilendirme yapmaktayız.

Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde hemen aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi bildirebilirsiniz.