Bahçıvan Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Bahçıvan Maaşları Ne Kadar?, Bahçıvan Ne İş Yapar?, Bahçıvan Ne İş Yapar?, Bahçıvanlar Ne Kadar Kazanır? Bahçıvan Maaşları, Bahçıvan mesleği ile alakalı bu tarz soruların arttığını görmekteyiz. Sizler için bu yazımızda tüm soruları cevaplayarak sizleri bu meslek hakkında bilgilendirmekteyiz.

Günümüzde birçok insanın çiçeklere ve bitkilere çok büyük önemler verdiğini görmekteyiz. Birçoğu bu tür işlerde huzur bulduğunu ve mutlu olduğunu söylemektedir. Genel olarak artık müstakil tarzı evlerde bahçelerde farklı çiçek ve ağaç dikimleri gerçekleştirilmektedir. Peki  ayırabileceğiniz vakit sınırlı mı? Eğer cevabınız evet ise doğru yazıdasınız. Bu tür konularda bahçıvanlar sizler için harika işler çıkarmaktadır.

Bahçenizle ilgilenen ve gerekli tüm işlemleri ayarlayan Bahçıvan, günümüzde birçok farklı alanlarda çalışarak farklı deneyimler yaşamaktadır. Bu yazımızda da sizler için bahçıvan mesleği ile alakalı merak edilenleri cevaplayarak sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Bahçıvan Nedir?

Bahçıvan, bahçelerin bakım ve diğer işleri ile ilgilenen kişilere denmektedir. Bahçe ve park gibi alanlarda görev alarak bitkilerin ekimi ve büyümesi ile ilgilenmektedirler. Bahçıvanlar sadece ekim ile alakalı değil süs bitkisi, meyve yada sebze gibi mahsulleri de yetiştirebilmektedirler.

Günümüzde birçok bahçıvan normal hane bahçesi yada kurumların bahçeleri alanlarında çalışmaktadırlar. Bu tamamen bahçıvanın nerede çalışmak istediğine bağlı bir olaydır. Eğer sizler kendi bahçeniz için bir bahçıvan arıyorsanız, buna göre araştırmalar yapmanız gerekmektedir.

Bahçıvan Ne İş Yapar?

Bahçıvan, çalışmış olduğu işletme yada mülk içerisinde bahçenin tüm bakımları ile sorumlu olmaktadır. Dikim ve büyütme işlemleri ile ilgilenen bahçıvan ne iş yapar sorusunu liste halinde paylaşmak istedim.

Bakalım bahçıvanın görevleri nelermiş kısaca bir göz atalım.

  • Bağ, bahçe yada çalıştığı sera alanında gerekli olan tohumlarını tedariğini gerçekleştirmek,
  • Havalandırma ve gübreleme yaparak toprağı ekim ve dikim işlemlerine uygun hale getirme,
  • Ekilecek olan bitkileri, doğru mevsimde ekmek,
  • Çimleri doğru ve uygun bir şekilde biçmek,
  • Ağaçları vaktinde ve doğru adımlar ile birlikte budamak,
  • Fidan ve fideleri yetiştirmek,
  • Eğer bahçe alanında aşılanması gereken bitkiler varsa onları aşılamak.

Burada yer alan maddeler genel olarak bahçıvanın görevleri arasında yer almaktadır. Bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa listemizi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

bahcivan maaslari - Bahçıvan Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?
Bahçıvan Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

ayrıca bkz: Anaokulu Müdürü Maaşları Ne Kadar? Ne iş yaparlar?

Bahçıvan Maaşları

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de bahçıvan ne kadar kazanır sorusudur. Sizler için internet üzerinden güncel bir araştırma yaptım ve tahmini olarak rakamlara ulaşmış durumdayım.

Bahçıvanlar en düşük 4.253 TL, en yüksek ise 6.870 TL olarak bilinmektedir. Ortalama bir fiyat aldığımızda ise 5805 TL civarı bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Burada yer alan fiyatlar genel olarak çalışılan alan yada kuruma göre farklılıklar gösterecektir. Tabi ki deneyim de önemli bir unsurdur.

Bahçıvan Nasıl Olunur?

Bahçıvan olmak için herhangi bir sertifika yada eğitim durumu aranmamaktadır. Genel olarak bu tür işe alımlarda deneyim önemli bir konudur. Ayriyeten de bu işi severek yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde uzun süre devam etmeden işten ayrılabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak özel yada resmi kurumlarda bahçıvanlık mesleği ile alakalı kurslar yer almaktadır. Bu kurslara katılarak meslek hakkında daha detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Bahçıvan Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar? sorusunu cevaplayarak sizleri bu konu hakkında bilgilendirmekteyiz. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.