Ziraat Bankası Personel Maaşları Ne Kadar? 2023

Ülkemizde onlarca farklı banka ismi yer almaktadır. Bu isimlerden en çok bilinen ve kullanılan bankalardan birisi de Ziraat Bankası olmaktadır. Geçmişten bu yana devlet destekli olarak gelişen ve her geçen gün daha büyük bir topluluğa sahip olduğunu söyleyebilirim. Tabi bunun yanında yatırımcılara vermiş olduğu teşvikler ve avantajlı imkanlar, en büyük etkenlerden birisidir.

Son zamanlarda internet üzerinde mesleklerin araştırılması bir hayli popülerleşmiş durumdadır. Merak edilen meslekler arasında Ziraat Bankası personel konusu da yer almaktadır. Sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdım ve edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu sayede aklınıza gelebilecek birçok farklı sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

Ziraat Bankası Personelleri

Ziraat Bankası, ülkemizde her ilde şubesi olan ve bankaya dair tüm hizmetlere yer veren isimlerden birisidir. Ziraat Bankası çalışanları ise banka içerisinde gerçekleştirilmesi gereken rutin işleri yapmakla sorumlu olan kişilerdir. Bankaya gelen müşteriler ile ilgilenme ve işlemleri gerçekleştirme, kredi verme, para yatırma, maaş verme gibi birçok farklı işlemleri uygulamaktadırlar. Bazı personeller vezne kısmında çalışma sağlarken, bazıları da özel alanlarda yatırımcılar ile özel olarak ilgilenmektedir.

Ziraat Bankası Tarihi

Ziraat Bankası, ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankalarından birisidir. 1863 yılında Osmanlı Devleti dönemi içerisinde Midhat Paşa tarafından kurulmuştur. İlk kuruluş amacı Osman döneminde insanların tasarruf yapabilmelerini sağlamaktı. Sandık birikimleri ile birlikte zor durumda olan kişilere yardım etmek, maddi zorlukların giderilmesini sağlamak gibi faaliyetler hedeflenmekteydi. 1888 yılında sandık ismi verilen bu yapılar daha farklı bir hale getirilmiştir. Türkiye’nin ilk bankası olan Ziraat Bankası kurulmuştu. Cumhuriyet döneminden sonra da devlet emeklilerin aylıklarını, engelli maaşlarını, birbirinden farklı avantajlı destekler gibi birçok ödemeyi Ziraat Bankası üzerinden yapmaktaydı. Bu sebepten dolayı da büyük bir kesim bu bankayı kullanmaktaydı. Dünya üzerinde de pek çok ülke içerisinde şube ile ATM’ler bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Personeli Ne İş Yapar?

Bizlere en çok sorulan ve merak edilen konulardan birisi de Ziraat Bankası Personeli ne iş yapar sorusudur. Sizler için bu konuyu araştırdım ve detaylı bir şekilde cevaplamak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

 • Belirli zaman dilimlerinde ve belirli kurallar içerisinde bankanın kredi ödeme, para çekme, para yatırma gibi vb rutin işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Müşteri şikayetlerini yada hesaplarda olan tutarsızlıkları gidermek,
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını değerlendirme yaparak yeni ürünleri ve hizmetleri sunmak,
 • Tüm verilerin doğruluğundan emin olarak müşteri işlem bilgilerini kayıt altına almak,
 • Banka içerisinde düzenli ve temiz bir çalışma alanı oluşturmak,
 • Bankanın mali ve müşteri bilgi gizliliğine önem vermek,
 • Yönetim birimleri tarafından belirlenmiş olan idari görevleri yerine getirmek,

Buradaki maddeleri okuduğumuzda Ziraat Bankası Personeli Görevleri başlığının cevabını almaktayız. Eğer bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka oluşturduğum listeyi baştan sona okumanızı tavsiye etmekteyim.

Ziraat Bankası Personeli Nasıl Olunur?

Bildiğiniz üzere bankalara giriş süreçleri biraz daha farklı bir şekilde ilerlemektedir. Kurum içerisinde alınacak olan pozisyonların niteliğine göre farklılıklar gösteriyor. Öncelikle önlisans yada lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise mevcut adaylar dahilinde yazılı ve sözlü mülakatlar gerçekleşmektedir.

Ziraat Bankası Personelinde Olması Gereken Nitelikler

Müşterilerin memnuniyetlerini ve bankanın büyümesini sağlamada, banka personelleri büyük bir rol oynamaktadır. Bu sebepten dolayı da banka personellerinde aranan bazı nitelikler yer almaktadır. Dilerseniz bu niteliklere kısaca bir göz atalım.

 • Temel matematik ve bilgisayar bilgisine sahip olmak,
 • Dış görünüş ve temizliğe önem vermek,
 • Verimlilik, doğruluk ve hesap verebilirlik vasıflarına sahip olmak,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Sözlü yada yazılı olarak iyi bir iletişim kurmak,
 • Çalışılan ekiple uyum içerisinde olmak ve asgari denetim altında çalışabilmek,
 • Erkek adaylar için askerlikle herhangi bir bağının bulunmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Personeli Maaşları

Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi de Ziraat Bankası personel maaşları konusudur. İnternet üzerinde bu konu ile alakalı onlarca farklı konunun yer aldığını görmekteyim. Bu sebepten dolayı sizler için en doğru rakama yakın cevap vermek istiyorum.

Yaptığım araştırmalara göre en düşük 5.500 TL iken en yüksek 8.000 TL olduğunu görmekteyiz. Ortalama bir maaş rakamı alındığında ise 7.000 TL gibi bir maaş ücreti çıkmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Ziraat Bankası Personel Maaşları Ne Kadar? 2023 başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: