Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Malzemeler ve Şartlar (2024)

oto yikama 01 - Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Malzemeler ve Şartlar (2024)

Biz Türk insanının otomobillere olan ilgi alakası nerdeyse herkes tarafından bilinen su geçirmez bir gerçektir. Maaşı geliri ne olursa olsun insanımız otomobili bir ihtiyaç olarak görmekte olup “ayağımızı yerden kessin yeter” şiarı ile kötü dahi olsa bir araba satın almaktadır. Peki bu nokta girişimcilerin dikkatini araba alım satımı yapmak haricinde hangi bakımdan dikkatini çekmiştir? Tam olarak bu noktada yeni bir iş açma arzusunda olan bir girişimcinin yapabileceği en risksiz ve getirisi yüksek işlerden bir tanesi oto yıkamacı açmaktır. Başlangıç seviyesinde bu işe girebilmeniz için gereken sermayenin az olması sebebiyle bu işe gönül rahatlığıyla girişebilirsiniz. Oto yıkama dükkanı nasıl açılır sorusunun cevabı ile karşınızdayız!

İşi yeni kuracağınız için nerdeyse her sektörde bir zorunluluk haline gelen reklamı vermeniz gerekecek ve bu reklamlar sayesinde ufak da olsa bir çevre yapmanız beklenecektir. Bu sebepten ötürü aracını yıkatmaya gelen müşterilerinize kartvizit, broşür gibi şeyler takdim ederek reklamınızı yapmaları konusunda küçük ricalarda bulunabilirsiniz. Biraz da arabaları seviyor ve bu konuda bilgi sahibiyseniz çevireceğiniz araba muhabbetlerinin de katkısıyla kısa bir sürede bulunduğunuz bölgede tanınan biri olabilir ve insanlar tarafından sıkça tercih edilen bir oto yıkamacı olabilirsiniz.

2024 senesi içinde ve sonrasında kar marjı yüksek bir iş yapmak isteyen bu konuda araştırma aşamasında olan siz değerli okuyucularımıza tavsiye edeceğimiz bir diğer iş fırsatı da oto yıkama dükkanı açmaktır. Düşük bir sermayenin yeterli olması ve insanımızın arabalara olan tutkusu hesaba katıldığında zarar etmenin bir başarı sayıldığı bu sektörde kendinizi güzel miktarlarda kar ederken bulacaksınız. Oto yıkama dükkanı nasıl açılır, oto yıkamacı açmanın maliyeti ne kadardır bu yazı vesilesiyle siz kıymetli okuyucularımızla paylaşacağız.

Oto yıkama işine girecek olan değerli girişimciler bu yazımız vesilesi ile işin tüm ayrıntılarını, püf noktalarını ve kar oranlarını öğrenebileceksiniz. 2024 yılında kendi işinizi kurarak ticaret hayatına atılmak istiyorsanız bu yazımızdaki detaylara dikkat ederek oto yıkama dükkanı nasıl açılır, püf noktaları nelerdir tüm her şeyi öğrenebilirsiniz. Gelin şimdi detayları anlatalım.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

oto yıkama dükkanı 640x400 1 - Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Malzemeler ve Şartlar (2024)

Oto yıkama dükkanı açmak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken husus nereye açmanız gerektiğidir bu konuda takdir edersiniz ki seçici olmalısınız gidip de giyim temalı bir konumda oto yıkamacı açarsanız işler pek umduğunuz gibi gitmez bizim sizler için önereceğimiz ilk konum sanayinin içerisinde arabalarla haşır neşir olan bir lokasyon olacaktır tabii ki de. Farklı bir yer düşünüyorsanız işlek sayılabilecek insanların saatlerini harcadığı cafe tarzı mekanların yakınına oto yıkamacı açmakta siz girişimciler için mantıklı olacaktır çünkü cafeye gelen müşteriler gelmişken arabayı da yıkatayım aradan çıksın şeklinde düşüneceklerdir. Şayet bahsettiğimiz ikinci seçeneği benimseyecekseniz fiyatlarınızın sabit olması çok önemlidir müşteri her gelişinde farklı bir ücretle karşılaşırsa ayağını sizin oto yıkamacınızdan çekecektir unutmayın düzenli olarak gittiği oto yıkamacı siz değilsiniz fiyatları arttırırken iki kez düşünmeniz gerek.

Benzinliklerde oto yıkamacı açmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Bunlardan ilki tabii ki de benzinliğin ne kadar aktif olduğu bulunduğu yol ne kadar yoğun benzinliğe girenler oto yıkama hizmeti olup olmadığını soruyor mu gibi noktalara dikkat edilmeli. Peki bu bilgilere nasıl vakıf olabiliriz? Çok basit yatırım yapacağımız petrol ofisini ve çevresini bir hafta kadar bir süre zarfında izleyip bilgi edineceğiz. Şayet şartlar bekleneni karşılayacak düzeydeyse petrol ofisinin sahibi ile masaya oturup anlaşıp kolları sıvayacaksınız.

Araçları yıkamak için ferah geniş bir alanın mevcut olmasına önem göstermeniz gerekmektedir. Olası bir yığılma halinde sahip olduğunuz alan bu yığılmayı kaldırabilmeli. Siz girişimcilere tavsiyemiz en az 150 m2’lik bir alana sahip olmanız yönündedir.

Kendi bütçenize uygun bir yer bulup gerekli anlaşmaları sağladıktan sonra ruhsat işlemlerini de halletmeniz gerekmektedir. Bu evraklar bağlı olduğunuz belediyenin koyduğu şartlara göre değişkenlik gösterebilir. En güncel ve net bilgilere ulaşabilmek için bulunduğunuz şehirdeki belediye binasına giderek oto yıkama dükkanı ruhsatı için neler gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Lassa bayiliği almayı düşünüyorsanız: Lassa Bayiliği Nasıl Alınır? Maliyeti Ne Kadar? Şartları Neler? (2024)

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? Gereken Malzemeler Nelerdir ?

Oto yıkamacı dükkanının belli başlı olmazsa olmaz demirbaş malzemeleri vardır. Bu malzemeler olmadan dükkanı açamayacağınız için bu malzemeleri alırken kaliteli markaları tercih etmeye çalışın ki sizi yarı yolda bırakıp müşterileriniz önünde sizi mahcup etmesin.

Gerekli olan malzemeler:

1- Soğuk Yıkama Makinası
2- Köpük Püskürtme Tankı
3- Tek Motorlu Islak Kuru Süpürge
4- Hava Kompresörü
5- Hava Tabancası, Hortum
6- Camsil, Toz bezi, Çekpas vs.
7- Islak Mendil ve türevleri

Başlıca gerekli olan malzemeler bunlardır. Oto yıkamacı dükkanı açmak isteyen girişimciler için tüm bu malzemeler bazı firmalar tarafından paket halinde satılabiliyor. Bu paketleri Sahibinden platformundan ulaşabilir ve en uygun fiyatlar ile gerekli olan bu demirbaşları toplu olarak alabilirsiniz.

Tüm bu malzemeler için cebinizden çıkacak olan para 7.000 Türk lirası ile 10.000 Türk lirası arasında bir miktar olacaktır. Ben işimde marka olmak istiyorum bir gelen müşteriyi bir daha getirtmek istiyorum diyorsanız kesenin ağzını açıp bu miktarların üstüne çıkabilirsiniz.

İşi Kurduktan Sonra Neler Yapılmalı ?

Oto yikama acmak 1 - Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? Gerekli Malzemeler ve Şartlar (2024)

Eğer sanayi sitesinde bu işe girişecekseniz müşteri konusunda pek sıkıntı çekmeyeceksinizdir ancak bu demek değil ki her türlü kazanıyorum zaten diyerek ipleri gevşetebilirim. Sanayi sitesinde tek oto yıkamacı sizseniz çok güzel miktarlarda para kazanabilirsiniz ama böyle bir iş imkanına sahip olmak takdir edersiniz ki biraz zor.

Araçlarını size yıkatan müşterileriniz hem sürekliliğini sağlamak hem de sizin reklamınızı eş dost ortamında yapmaları için onlara vermiş olduğunuz kaliteli yıkama hizmetinin yanında ufak hediyeler de verebilirsiniz. Bu ufak hediyeler sizi diğer oto yıkamacılardan bir adım öne geçirecektir. Hediye ettiğiniz bir kokunun veya mendilin götürüsü sizi dara sokmaz ama gelen yeni müşteriler sizi bolluğa götürebilir bu konuda elinizin açık olmasını ve müşterilerle sohbetinizin iyi olmasını naçizane salık veririz.

Yeni açılan bir oto yıkamacı olduğunuzdan müşteriler gökten size zembille inmeyecektir bunun için çaba harcamanız gerekmektedir. Kartvizitler broşürler bastırıp sanayi sitelerinde yer alan ustalara dağıtmalısınız unutmayın ki o emektarlar gün içerisinde sizin görebileceğinizden çok daha fazla araba görüyor birinin sizi tavsiye etmesi demek pek çok yeni müşteri demek.

İşler arttıktan sonra yanınıza bir eleman almaktan çekinmeyin sonuç olarak iki kişi daha fazla arabayı yıkayabilir ve olası bir yığılmadan ötürü elinizden kaçıracağınız müşterilerin de önüne ket vurmuş olur.

Gelen müşterileri oturtabileceğiniz mevsime göre içecek ikram edebileceğiniz meşrubatlarınız olmalı örneğin kışın çay salep yazın ise gazoz meyve suyu vs bu sayede müşterilerinizin memnuniyeti ve size olan bağlılığı artacaktır. Sizin yarattığınız konfor onları sizin düzenli müşteriniz olmanız hususunda olumlu yönde etkileyecektir.

Gelen müşteriler ile araba muhabbeti çevirmeniz sizin de işinize gelecektir. Türkiye’de bitmeyen sayılı muhabbetlerden biri de araba muhabbetidir. Abi bu araba kaç basıyor gibi klişe sözlerle dahi koyu bir muhabbetin başlangıcını sağlayabilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti

10 bin Türk lirasının yanında harcayacağınız reklam pr masrafları da olacaktır. Tabii ki açacak olduğunuz dükkanın da kirasını maliyet bölümüne eklemeniz gerekmektedir. Ufak da olsa müşterilerinize hediye edeceğiniz mendil koku vs gibi küçük masrafları da maliyet bölümüne ekleyebilirsiniz. 

Bu yazımızda oto yıkamacı dükkanı nasıl açılır, açılırken nelere dikkat edilmelidir, bir oto yıkamacı açmanın maliyeti ne kadardır? Gibi soruların cevaplarını siz değerli okuyucularımıza vermeye çalıştık umarım güzel miktarlar kazanmanızda bu yazının da etkisi olur. Hayatta başarılar.