İnternet Cafe & Gaming Cafe Nasıl Açılır? Maliyeti Ne kadar? (2022)

44f363f344eb3bc5e9c65b722ca169b8 1024x683 - İnternet Cafe & Gaming Cafe Nasıl Açılır? Maliyeti Ne kadar? (2022)

İnternet Cafe & Gaming Cafe nasıl açılır diyenler için bu yazıyı yazma kararı aldık. Günümüz dünyasında her ne kadar herkesin kendine ait bir bilgisayarı olsa da oyun oynamak için internet kafelere giden insan sayısı hiç azalmıyor. Teknoloji geliştikçe internet kafeden daha çok  ‘’Gaming Cafe’’ ismini alan internet kafelerde oyun oynama heyecanı hız kesmeden devam ediyor. Bu yazımızda standart bir gaming cafe açmanın maliyeti ve püf noktalarından bahsedeceğiz. 

Bu yazımız ile birlikte gaming cafe açmak hakkında gerekli bilgileri öğrenebilir ve bu sektöre girip girmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

İnternet Cafe Açmak

İnternet Cafe & Gaming Cafe nasıl açılır ile ilgili her detayı bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Bu işe giriş yapmadan önce karar vermeniz gereken ilk şey açacağınız gaming cafe ne kadar büyüklükte olacaktır. Maliyetiniz buna göre değişkenlik gösterecektir. Sistem gereksinimleri çok yüksek olmayan oyunları oynatmak ve internete girmek amacıyla bir internet cafe açmayı düşünüyorsanız 100 bin TL işinizi görecektir. Ancak işin içine oyuncu koltuğu, kulaklığı, klavyesi ve faresi gibi ekstra şeyler girecekse doğal olarak maliyetiniz artacaktır. Yeni nesil bilgisayar parçalarına ne kadar önem verirseniz cafenizin kalitesi o kadar artacak ve müşteri sayınız da doğru orantılı bir şekilde artış gösterecektir. 

Hazır halde satılan bilgisayarlar yerine parçaları kendiniz toplayıp birleştirmek daha uygun fiyatlar ile işten çıkmanıza sebep olacaktır. Bu konu hakkında tecrübeli değilseniz profesyonel bir şekilde bu işlerle ilgilenen birinden yardım almanızı öneriyoruz.

Bir bilgisayar kasası oluştururken önem vermeniz gereken en önemli parça ekran kartıdır. İnternet kafeye gelerek oyun oynamak isteyenler yüksek FPS almak ister ve bunu ekran kartı ile sağlamak sizin görevinizdir. İyi bir ekran kartı ile oyunları ultra veya high sistem gereksinimlerinde oynatacak bir sistem kurarsanız birçok oyunsever sizin gaming cafenize gelmek isteyecektir. 

Ortalama 15 veya 20 masa bulunan bir kafe açmak istiyorsanız en az 100 metrekarelik bir dükkana ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca dükkan içinde en az iki adet tuvalet olması gerektiğini hatırlatalım. Son olarak dikkat etmeniz gereken şey açacağınız dükkan ile cami ve okul arasında en az 100 metrelik bir mesafe olması gerekir. 

İnternet Cafe Açmak İçin Gereken Belgeler (Ruhsat Alma)

Bir internet cafe açabilmek için ilk olarak şu iki faktöre gözden kaçırmamalısınız.

1- Açacağınız internet cafe İbadethane ve okul gibi yerlere en az 100 metre uzak olmalıdır.

2- Açacağınız internet cafe en az 100 metrekare olmalı ve 2 adet tuvaleti bulunmalıdır. 

Bu faktörlere uygun bir konumda ve tasarımda dükkanınız varsa ruhsat almak için başvuru yapabilirsiniz.

‘’Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri’’ olarak belirlenen internet cafeler için gereken belgeler şu şekildedir:

1- Kolluk kuvvetleri görüşü

2- Başvuru beyan formu

3- Mesafe krokisi

4- Kimlik fotokopisi

5- Çalışanların ad soyadı, TC Kimlik Numarası ve Adli Sicil Beyanı

6- Esnaf ve Sanatkârlar Oda Kayıt Belgesi

7- Mesul Müdürün adı-soyadı, TC Kimlik Numarası, Mesul Müdür sözleşme tarihinin beyanı

8- Vergi levha fotokopisi

9- İtfaiye raporu

10- Kira sözleşmesi

11- Kat mülkiyetine uygun ise kat maliklerinin izinleri.

12- Yapı kullanım belgesi

13- İş Esnaf ve Sanatkâr Sicil Tasdiknamesi

Genel olarak her belediyenin talep ettiği belgeler bu şekildedir ancak bazı belediyeler ekstra belgeler de talep edebilir. 

Gaming Cafe açmak için gerekli olan bazı kriterler daha vardır. O kriterle ise şu şekildedir:

1- Sabit IP Numarası (Türk Telekom’dan onaylı)

2- TİB Onaylı Filtreleme Yazılımının Fatura veya Lisans Fotokopisi

Bir internet kafe açmak için bu iki şartın kesinlikle yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları sağlamadan herhangi bir Gaming Cafe açmaktan söz edemeyiz. 

İnternet Cafe Açmanın Maliyeti

earenaslider2 696x385 1 - İnternet Cafe & Gaming Cafe Nasıl Açılır? Maliyeti Ne kadar? (2022)

Günümüz Türkiye’sinde döviz kuru her geçen gün arttığı için bilgisayar toplamanın fiyatı da her gün artıyor. Durum böyle olunca oyun bilgisayarı toplamanın fiyatı da en az 5000 TL oluyor. Tabii ki biz şu an alt limitten bahsediyoruz. Üst limit için kesin bir şey öngörülemez çünkü her geçen gün yeni parçalar yeni sistemler tanıtılıyor. Ortalama 5000 TL’den 30 masalı bir internet cafe için en 150.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Oyuncu aksesuarlarıyla birlikte 200.000 TL’yi de bulabilir. Her ne kadar gerekli olmasa da oyunseverler aksesuarları kullanmayı çok sever. Aksesuar demek daha çok müşteri demek diyebiliriz. 

İnternet Cafe İşletmenin Püf Noktaları

Bir internet cafe açmak istiyorsunuz ancak internet cafe nasıl işletilir? Püf noktaları nelerdir öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. İşte internet cafe işletmenin püf noktaları:

1- Bir internet cafenin olmazsa olmazı oyun çeşitliliğidir. Her türden oyunun bilgisayarlarınızda bulunması gerekir.

2- Online olarak en çok oynanan ve sevilen oyunlar olan LOL, PUBG ve CSGO gibi oyunların kesinlikle internet cafenizde bulunması gerekir. 

3- Bizim çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunları olan GTA San Andreas, GTA Vice City ve CS 1.6  gibi oyunları günümüz çocukları da severek oynamaktadır. O yüzden bu oyunlarda kesinlikle bulunmalıdır. 

4- Gelen oyunseverler online oyunlar oynayacakları için altyapınız sağlam ve ping değerleri düşük olmalı.

5- Çoğunlukla öğrencilere hizmet edeceğiniz için saati 3-4 TL gibi uygun bir fiyat belirlemeniz doğru olacaktır. 

Yaptığınız yatırımı aşağı yukarı 1 senede geri kazanabileceğinize inanıyoruz. Cafenize gelenlerle arayı iyi tutarsanız yeni müşterileri de çekebileceğinizi unutmamalısınız. 

Bu yazımızda sizlere internet cafe açmanın maliyeti, şartları ve püf noktaları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

En karlı iş fikirleri hakkında bilgi almak istiyorsanız: Ne İş Yapabilirim Diyenlere – 2022’nin Çok Karlı 12 İş Fikri