Dubai’ye İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkânları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Arap Yarımadası’nın en dikkat çeken Dubai’ye işçi olarak nasıl gidilir sorusunu detaylı şekilde yanıtlıyoruz.

Çalışmak ve para kazanmak, insanoğlunun hayattaki temel amaçlarından biridir. Bu temel ihtiyacı giderebilmek için yoğun çaba harcayarak iş bulmaya çalışır. Bazen bulunduğumuz ülke ve konumda hayat standartlarımızı karşılayacak seviyede iş olanağı bulamayabiliyoruz. Hal böyle olunca iş bulma konusunda sınırlarımızı genişletip yurtdışı iş imkanlarını araştırmaya koyulabiliyoruz. Yurtdışında bulacağımız iş olanakları Türkiye’dekilere kıyasla oldukça fazladır. Türkiye’den yurtdışına çıkıp başka ülkede çalışmak isteyen kişilerin tercih ettiği ülkelerden biri Dubai’dir.

Arap Yarımadası’nda bulunan ve yaşam şartlarıyla dünyada pek çok ülke vatandaşının imrendiği Dubai, iş olanakları bakımından da oldukça yüksek seviyededir. Bugün çok sayıda Türk vatandaşının Dubai’de çalıştığı bilinmektedir. Bu kişilerin arasına katılmak isteyen diğer insanlar Dubai’ye işçi olarak nasıl gidilir araştırması içerisine girmektedir.

Dubai’de Yaşam Şartları

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai, yaşam standardı bakımından dünyadaki pek çok ülkeden daha iyi seviyededir. Nüfusu nispeten düşük olan ülkede işçi olarak çalışsanız bile maaşınız çok yüksek seviyede olmaktadır. Bakıldığında adeta modern bir ülke intibahı uyandıran Dubai’de çalışan kişiler minimum 3000 dolar maaş almaktadır. Bu maaş, çalışacağınız konuma göre elbette ki artış göstermektedir.

Gelir kadar giderler de tabii ki üzerinde durulması gereken bir konudur. Dubai’ye gidip çalıştığınızda oluşacak olası giderleri size detaylı olarak açıklayalım: Konaklamak adına kiralayacağınız bir eve ödeyeceğiniz kira, aylık 700 dolar ile 1000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Yeme içme konusunda aylık gideriniz ise 150 ile 250 dolar arasında olacaktır. Giyim ve diğer giderlerle ilgili bir şey söylemek çok doğru olmayacaktır çünkü ciddi oranda değişkenlik gösterebilmektedir.

Dubai’ye İşçi Olarak Nasıl Gidilir, Ne Yapılmalı?

Dubai’de çalışmaya başlamak istiyorsanız ilk önce global iş ilanları sitelerinden veya kendi ağınızdan Dubai iş ilanlarını araştırmalısınız. Bu araştırmalar sonucunda bulacağınız ilanlara başvuru yapın. Başvurunuz kabul edildikten sonra Dubai’ye işçi olarak nasıl gidilir sürecinin en önemli ayağını tamamladınız demektir. Bundan sonra kabul edildiğiniz şirketin sizi resmi olarak davet etmesi, bunu Dubai makamlarına bildirmesi gerekiyor.

Bu davet geldikten sonra resmi evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar arasında birçok farklı belge yer almaktadır. Herhangi bir eğitim kurumundan mezun olduysanız mezuniyet belgeniz, herhangi bir sicil kaydınızın olmadığını gösteren adli sicil kaydı bu belgelerden bazılarıdır. Bunun dışında yurtdışına çıkış için gerekli olan pasaport ve vize başvurusunu da yapmış olmalısınız. Pasaport başvurusunu nüfus müdürlüğünden yapabilirsiniz. Vize başvurusunu ise Dubai başkonsolosluğundan yapmalısınız.

Tüm bu evraklar tamamlandıktan sonra şirket Dubai biletinizi alacak ve yurtdışına çıkışınız resmen gerçekleşecektir.

Dubaide Is Imkanlari Nelerdir 1024x683 - Dubai’ye İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkânları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Dubai’de İş İmkanları Nelerdir?

Dubai’deki iş olanakları çok geniştir. Ülkede özellikle büyük çaplı inşaatlar çok sık şekilde yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı ülkedeki şirketler inşaat mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Eğer inşaat mühendisiyseniz Dubai’ye gitmeniz çok daha kolay olacaktır. Sadece inşaat mühendisiyle de sınırlı değil. Mimar, elektrik teknikeri ve makine mühendisi gibi iş kollarına da Dubai’de çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bir alt iş kollarına baktığımızda ise vinç operatörü, inşaat ustası ve su tesisat teknikerleri de Dubai’ye gitmek için çok sayıda fırsat bulmaktadır.

Dubai’ye işçi olarak nasıl gidilir konusunda anlatacaklarımız genel olarak bu şekildedir. Aklınıza takılan birçok konuya cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Merak ettiğiniz başka sorular varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.