Cafe Açmak – Cafe Açmanın Maliyeti ve İşletme İpuçları (2022)

kafe genel gorunum - Cafe Açmak – Cafe Açmanın Maliyeti ve İşletme İpuçları (2022)

Girişimci ruha sahip her insanın aklına ara sıra cafe açma fikri gelmektedir. Ofis hayatının stresinden yorulan insanlar hoş bir görünüme sahip cafe açmayı akıllarından geçiriyorlar. Günümüz yaşantısında birçok insan şöyle küçük ve güzel dekorasyonlu bir cafe açarak sevdiklerimi, arkadaşlarımı ve ailemi burada ağırlayayım düşüncesine kapılır. Tabii ki kaliteli ve standartların üzerinde bir cafe açmayı düşünüyorsanız sermayenizin de bir o kadar kuvvetli olması gerekiyor. Bu yazımızda bu sektöre giriş yapmak isteyen girişimciler için her türlü detayı anlatmaya çalışacağız. Cafe açmak için devlet desteği var mı? Püf noktaları nelerdir ve ne kadar sermaye gerektirir gibi birçok sorunun cevabına değineceğiz. 

Cafe Açmak

İkili ilan insan ilişkilerinizde kendinize güveniyorsanız bu iş tam da size göredir. İlk iş olarak kendinize uygun bir konsept belirleyerek çalışmalara başlayabilirsiniz. Cafe sahibi olmanın en önemli kriteri insanlarla iyi anlaşabilmektir. Bu işe girişmeden önce kendinize sağlam bir plan belirlemeniz gerektiğini de unutmadan hatırlatalım.

İnsanlarla iyi anlaşırım ve yüzümden gülümseme hiç eksik olmaz diyenlerdenseniz çalışma planınızı hazırlayarak hemen bu işe girmeyi düşünebilirsiniz. Bu işe başlamak için ne kadar para gerekir ve nasıl bir konseptte çalışmalıyım gibi sorular bu işe girmek isteyenlerin akıllarını kurcalamaktadır. 3 farklı konsept ve 3 farklı bütçe için cafe açma fikirleri ile karşınızdayız.

3 konseptimiz şu şekildedir:

1- Otantik Cafe

2- Hazır Konsept Cafe (Bayilik yoluyla)

3- Düşük Bütçeli Cafe

Starbucks bayilik açma hakkında bilgi almak için: Starbucks Bayiliği Nasıl Alınır? Starbucks Franchise Veriyor mu? (2022)

Otantik Cafe : 100.000 TL – 150.000 TL

Minimum 100 bin TL bütçeniz varsa otantik cafe açmayı düşünmeniz daha doğru olacaktır. Son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bu konsept, insanların ilgisine de fazlasıyla çekmektedir. Otantik cafe için gerekli olan dekorasyon ve eşyaları yapacağınız konsepte göre uygun bir şekilde satın alabilirsiniz. 

Otantik konseptte bir cafe sahibi olmak istiyorsanız cafe içerisinde kullanacağınız eşyalar ve dekorasyon geçmişte kullanılmış ve kült haline gelmiş olmalıdır. Bu eşyalara örnek vermek gerekirse eski sobalar, paslanmaya yüz tutmuş bir bisiklet, eski ahizeli bir telefon ve yeşilçam posterleri olabilir. 

Hazır Konsept Cafe – 150.000 TL – 300.000 TL

Cafe açmayı düşünüyorsanız sizi en çok uğraştıracak şey dekorasyon ve cafeyi açacağınız yerin tadilat işleridir. Bu konular hakkında herhangi bir fikriniz ve tecrübeniz yoksa profesyonel yardım almanızı şiddetle öneriyoruz. 

Eğer benim sermayem minimum 150 bin TL diyenlerdenseniz hazır konsept cafe bayiliği almayı kesinlikle düşünebilirsiniz. Böyle bir karar alırsanız hiçbir şekilde uğraşmadan kendi işinizin sahibi olabilirsiniz çünkü bayilik aldığınız isim sizin yerinize dekorasyon ve bayi tadilat işlemlerini yürütecektir. Size sadece cafenizin açılışını yapmak kalır. Bayilik ile cafe açarsanız bütün yiyecek ve içecek gibi ürünleri marka size tedarik eder ve siz sadece ürünleri satmakla uğraşırsınız. 

Günümüz Türkiye’sinde bayilik vermeye sıcak bakan birçok marka vardır. Bayilik olarak çalışmak için 200-300 bin TL arasında bir sermaye gerektiğini de söyleyelim. Cafe London ve Baraqah Coffee markası bizim size önerebileceğimiz isimler arasında bulunmaktadır. 

Düşük Bütçeli Cafe – 75.000 TL

Günümüz Türkiye’sinde 75 bin TL ile iş kurulamayacağını düşünenler için hazırladığımız bu yazıda 75 bin TL ile düşük bütçeli bir cafe açarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Tabii ki gerçekçi olarak yaklaştığımız zaman 50 bin lira bayi alarak veya harika konsepte sahip olan bir cafe açamayız ancak mahalle arasında veya cadde üstünde küçük bir ilçe cafesi açarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Hele de açacağınız bölgede herhangi bir rakibiniz yoksa kolay bir şekilde yükselişe geçebilirsiniz. 

Cafe Nasıl Açılır?

Ne kadar sermayeniz olduğunu ve nasıl bir konseptte cafe açacağınıza karar verdiyseniz artık tek bilmeniz gereken nasıl cafe açılacağıdır. Eğer cafe açarak yüksek oranda kar etmek istiyorsanız cafenizi açacağınız yeri iyi seçmelisiniz. 

Cafe açma planınızı hazırladıysanız nerede cafe açacağınıza dair iyi bir analiz yaparak çalışmalara başlamanız gerekmektedir. En az 75 metrekare büyüklüğünde bir yere ihtiyacınız olduğunu unutmayın ve bulduğunuz ilk yer ile anlaşmayın. Cafe açacağınız yerin çevresinde lise, üniversite, sinema ve alışveriş mağazaları bulunmasına özen gösterin. Böylelikle kolay bir şekilde müşteri çekebilirsiniz. Açacağınız cafe mutlaka cadde üzerinde olmalıdır. Ara sokaklarda bir yerde açacaksanız hiç açmayın çünkü insanların sizi fark etmesi daha zor olacak ve kısa sürede kepenk kapatacaksınız. O yüzden insanların çok sık geçtiği işlek noktaları tercih etmenizi öneriyoruz. 

Güzel bir konumda olan ve isteklerinize uyan bir dükkan bulunca dükkan sahibi ile sözleşme pazarlıklarına başlayın. Kesinlikle döviz kuru üzerinden sözleşme imzalamayın. Ne kadar zam yapılacağı ve aylık-yıllık kira bedellerini net bir şekilde belirleyin. Bazı uyanık dükkan sahipleri kur üzerinden sözleşme teklif etmek isteyecektir. Siz bu teklifi kesin bir dille reddedin. Ek olarak bütçenizi çok fazla aşacak ve sizi zor duruma sokacak fiyatları ödemeye kalkmayın. Uygun bir fiyata bu işi çözdükten sonra dekorasyon işlemlerine hiç vakit kaybetmeden başlayın. 

Dükkan konumu ne kadar önemliyse dekorasyon konusu da o derecede önemlidir. İnsanlar cafenize geldiği zaman orada daha çok oturmak istemeli. O yüzden koyu renklerden yani insanın içini sıkacak renklere başvurmayın. Koyu renkler yerine insanın içini ısıtacak açık tonlu renkleri tercih etmeye özen gösterin. Dekorasyon işlemleri için işinde iyi olan bir mimar ile çalışmayı tercih edin. Profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin. 

Hem dükkan kiralama işi hem de dekorasyon işi bittikten sonra tek yapmanız gereken cafeniz için ruhsat almaktır. Cafe açmak için gerekli olan ruhsatı bulunduğunuz bölgedeki belediyeye başvurabilirsiniz. Bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Cafe için ruhsat almak sizi hiç zorlamayacaktır. 

Kahve Diyarı bayilik alma hakkında bilgi almak istiyorsanız: Kahve Diyarı Bayilik Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur? (2022)

Cafe Açmak İçin Gereken Malzemeler – Ekipmanlar

Her iş fikrinde olduğu gibi cafe açma fikrini de hayata geçirebilmek için hayati öneme sahip ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ekipmanları sizler için aşağıda listeledik. Çok fazla aşırıya kaçmadan uygun fiyatlar ile bu ürünleri temin ederek işinizi hazır hale getirebilirsiniz.

1- Çatal ve kaşık setleri

2- Masa ve sandalye takımları

3- Ufak kase ve tabaklar

4- Endüstriyel mutfak dolapları

5- Kahve, çay, tost ve bulaşık makinası

6- Buzdolabı

7- Bardak ve fincan setleri

8- Paslanmaz çelik tezgahlar

Cafe İçin Devlet Desteği – Sermayenizi Güçlendirin

10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler 430x280 1 - Cafe Açmak – Cafe Açmanın Maliyeti ve İşletme İpuçları (2022)

Cafe açmayı düşünen girişimciler devletin bu konuda onlara destek çıkıp çıkmayacağını da merak ediyor. Bu soru çok sorulmaya başlanınca biz de bir araştırma yapma gereği duyduk ve KOSGEB’in cafe açmak isteyen girişimcilere 60 bin TL’ye varan destek olduğunu öğrendik. 

Tabii ki KOSGEB öyle herkese destek olmuyor. Kendine göre bazı şartları bulunuyor. O şartlardan ilki KOSGEB’in sunduğu ‘’uygulamalı girişimcilik kursu’’nu başarıyla bitirmektir. Girişimcilik sertifikanızı temin ettikten sonra cafeniz ile ilgili planları ve sunumu hazırlayıp KOSGEB’e sunum yapmanız gerekiyor. 

Eğer KOSGEB kurulu yaptığınız sunumu beğenirse olumlu puan alıyorsunuz ve aynı zamanda destek de almaya hak kazanıyorsunuz. Söylememiz gereken bir şey varsa KOSGEB ilk olarak kendi sermayenizi harcamanız gerektiğini söylüyor. 

Örnek vermek gerekirse cafeniz için aldığını buzdolabı ve bulaşık makinasının size olan maliyeti 10 bin TL, bu parayı siz ödüyorsunuz ancak bu ödemeyi yaptığınıza dair faturayı KOSGEB’e gösterdiğiniz zaman paranın bir kısmını geri alabiliyorsunuz. Toplamda 60 bin TL’lik geri ödeme alabileceğinizi zaten daha önce belirtmiştik. 

KOSGEB’den destek almak gibi bir düşünceniz varsa cafe açma işine girişmeden önce gerekli olan kursa yazılarak sertifikanızı almanızı öneriyoruz. Sertifikayı temin ettikten sonra açacağınız cafe için hazırladığınız çalışma planına sadık kalarak çalışmalara başlamalısınız. Bu noktada en önemli şey yaptığınız harcamaları mutlaka faturalandırmaktır çünkü faturalar sayesinde KOSGEB desteği alacaksınız. 

Cafe İşletmenin İpuçları – Başarıya Giden Yol

Cafe açarak kendi işinizin sahibi olmayı ve büyük paralar kazanmayı düşünüyorsanız cafe işletmenin püf noktalarını bilmeniz gerekir. Günümüz dünyasında çok fazla popülerliğe ulaşan markalar bulunmaktadır. Onların arasına adınızı yazdırmak istiyorsanız aşağıda sizler için bu işin püf noktalarından bahsettik. 

1- Müşterilere ve çalışanlarınıza karşı daima güler yüzlü olun. 

2- Çalışanlarınızla aranız mutlaka iyi olsun. Bir cafeyi ayakta tutan ve para kazanmasını sağlayan personellerin müşterilere karşı olan tavrıdır. Personellerinizde her daim müşterilere karşı güler yüzlü olmalı ve iyi davranmalıdır. 

3- Ülkemizde kahve kültürü yaygınlaşmaya başlasa da hala en çok tüketilen içecek çaydır. Cafenize çay koymamak gibi bir hataya düşmemelisiniz.

4- Çat fiyatlarını da mutlaka müşteri dostu olarak belirleyin. Uygun fiyatlar ile sunduğunuz çayın yanında müşteriler poğaça börek veya çerez gibi ürünleri de isteyerek size kar ettirecektir. Müşteri dostu fiyat ile çok kısa sürede müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. 

5- Sizin cafenizi tercih eden müşterilere mutlaka rahat bir ortam sunmalısınız. Bir kez gelen bir daha gelmek istemelidir. 

6- Müşteri bir şey yiyip içerken kesinlikle başında dikilmeyin. Müşteri zaten başka bir şey isterse gerekli personeli yanına çağıracaktır. 

7- Öğrencilere özel menüler hazırlarsanız öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir kitleyi de cafenize kazandırabilirsiniz. Öğrenciler uygun fiyatlar ile fazlasıyla doymak ister. Siz de onlara özel menü ve fiyat listesi belirleyerek kar edebilirsiniz. Eğer bir mekan öğrencilerin gözdesi haline geldiyse o mekan başarılı bir mekan olmuştur. 

Bizim sizler ile paylaşabileceğimiz püf noktalar şimdilik bu kadardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz ve sabırlı olduğunuz sürece başarı size gelecektir. Bir cafenin yatırımının karşılığını alması ve kar etmeye başlaması için aşağı yukarı bir sene geçmesi gerekir. Siz kar etmeye başlayana kadar zor durumda kalabileceğinizi düşünerek yedek sermayeniz olmalıdır. 

Siz değerli okuyucularımız için Cafe açmak hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız sizlerle paylaştığımız bu detay dolu bilgiler işinize yaramıştır. Başka bir yazı ve konuda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!