Analiz Uzmanı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yapar?

Birçok firma ve şirket, farklı alanlarda çalışmak üzere işe alımlar gerçekleştirmektedir. Firmalar büyümek ve kendilerini geliştirmek için strateji arayışlarına girerler. İşte bu işi en iyi yapan mesleklerden biriside analiz uzmanıdır. Günümüzde pek çok şirket bu tür alımlar yaparak şirketlerini büyütmek ve iş alanında büyümeye gitmektedirler.

Analiz Uzmanı, çalışmış olduğu sektörün pazarlamasını inceleyerek kişilere analiz etmektedir. İncelemiş olduğu ürünleri de rapor haline getirerek sunumunu gerçekleştirmektedir. Son zamanlarda özellikle bu mesleğe olan ilginin arttığını görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da sizlere bu şekilde bilgilendirici bir makale yazmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

Analiz Uzmanı Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği analiz uzmanı nedir konusunu sizler için açığa çıkartmak istiyorum.

Analiz Uzmanı, çalıştığı şirket yada firmanın eğilim ve pazarlama yöntemlerini incelemektedir. Herhangi bir ürün yada hizmeti detaylı olarak araştırma yapar ve raporlar hazırlamaktadır. Hazırlamış olduğu raporu ise sunum haline getirerek gerekli alanlar ile paylaşmaktadır.

Analiz Uzmanı Görevleri Nelerdir?

  • Çalıştığı sektörün pazarlama yöntemlerini inceler,
  • Günlük, haftalık ve aylık olarak rapor hazırlamak,
  • Hazır hale gelen raporları üst yönetime sunmak,
  • Pazarlama ve satış ekipleri ile bir araya gelerek veri analizi hazırlamak,
  • SPSS programını iyi bir şekilde kullanmak,
  • Teknoloji alanında gelişen haber ve gündemi takip etmek,
  • Müşteriler ve rakipler hakkında bilgiler edinerek onları takip etmek,
  • Finans ve harcamalarda analizler hazırlamak.

Listeye eklediğim tüm maddeler genel olarak analiz uzmanı görevleri arasında yer almaktadır. Eğer analiz uzmanı ne iş yapar sorusunu soruyorsanız, listemizi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

veri analiz uzmani nedir - Analiz Uzmanı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yapar?
Analiz Uzmanı Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yapar?

Analiz Uzmanı Maaşları

Her konuda olduğu gibi birçok kişi analiz uzmanı ne kadar kazanır gibi soruları sorduğunu görmekteyiz. Sizler için piyasayı güncel bir şekilde araştırdım ve maaşları genel ortalama olarak buldum.

Analiz uzmanı maaşları ortalama olarak en düşük 4.580 TL iken en yüksek 10.260 TL olduğunu söyleyebilirim. Ortalama bir rakam alındığında ise 6.390 TL gibi bir rakamın olduğunu görmekteyiz. Buradaki rakamlar çalışmış olduğunuz kurumlara göre de farklılıklar gösterecektir.

ayrıca bkz: Podcast ile Para Kazanma Rehberi

Analiz Uzmanı Nasıl Olunur?

Analiz uzmanı olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle üniversitelerde 4 yıllık işletme, Sigortacılık, Matematik, İktisat ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler iş bulabilmektedir. Başka bir özelliğe ihtiyaç duyulmadan sizlerde iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Analiz Uzmanı Maaşları ve Analiz Uzmanı nedir sorularını cevaplayarak sizleri bilgilendirmekteyiz. Umarım sizler için bilgilendirici ve faydalı bir içerik konusu olmuştur.  Aranızda bu mesleği yapanlar varsa, yorum kısmına meslek ile alakalı bilgilendirme yapabilirler.