Akademisyen Maaşları Ne Kadar? 2024 Güncel Zamlı Maaşlar

Akademisyenler; üniversitelerin farklı alanlarında uzmanlıklarına göre çeşitli dersler veren, alanlarında çeşitli çalışmalar ve deneyler yapan, konferans sempozyum gibi etkinliklere katılarak hem öğrencilerini hem de toplumu bilgilendiren kişilerdir. Akademisyen olarak görev yapabilmek için kişilerin çeşitli niteliklere sahip olması gerekir. Bu niteliklerden bazıları; okumayı sevmek, fikir geliştirmeyi sevmek, alanındaki gelişmeleri takip etmek, dinlemekten ve bilgilerini aktarmaktan hoşlanmak, yüksek not ortalamasına sahip olmaktır. Akademisyen olmanın ilk şartı üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden en az 2,5 ortalama ile mezun olmaktır. Ortalama şartı, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Akademisyen olabilmek için lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans yapılması gerekir. Yüksek lisans yapmak için ise ALES sınavından belirli bir puan alma şartı bulunur. Alınan puana göre akademisyen olmak isteyen kişiler farklı üniversiteler arasından tercihlerini yaparak yüksek lisans eğitimlerine başlayabilirler. Yüksek lisans eğitimi ortalama olarak 2 yıl sürer fakat bu süre, kişinin gayretine ve üniversiteye göre de değişiklik gösterebilir. Yüksek lisans tamamlandıktan sonra ise daha da yükselmek için en az 4 yıl süren bir doktora eğitimi almak gereklidir. Doktora sırasında akademik araştırmalar, bilimsel yorum ve analizler yapma yeteneği oldukça önemlidir. Eğitimini bir üst düzeye yükseltmek isteyen kişiler doçentlik ve profesörlük için farklı prosedürlerden geçebilirler. 

2024 Akademisyen maaşları ne kadar oldu?

Akademisyenler eğitim düzeylerine göre araştırma görevlisi, doktor, doçent, profesör gibi unvanlarla görev yaparlar. Üniversitelerde görev alan akademisyenlerin temel görevleri; üniversite öğrencilerine ders vermek, bilimsel araştırmalar yapmak, makaleler yazmak, konferans ve kongre gibi etkinliklere katılarak toplumu ve öğrencileri bilgilendirmektir. Akademisyen maaşları konusunda ise bazı belirleyici konular bulunur. Bu konular:

  • Akademisyenin kıdemi
  • Çalışma süresi
  • Üniversite ile sözleşmesinin şartları
  • Tecrübeleri
  • Çocuk sahibi olup olmadıkları

 

Yukarıdaki maddeler akademisyenlerin aylık maaşlarının belirlenmesinde etkili olan faktörlerden bazılarıdır. Akademisyen maaşlarının ne kadar olduğu konusunda ülkenin ekonomik şartları ve üniversiteye ait gelir durumu da etkilidir. Devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin akademisyenler için ödedikleri aylık ücretler birbirine yakındır. Akademisyen maaşlarının belirlenmesinde en etkili nokta kıdemleridir. Akademisyenin kıdemi ne kadar yüksekse aldığı maaş da o kadar yüksektir. 

 

Akademisyen Ayda Kaç Para Kazanıyor?

Üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin maaşında belirleyici birçok nokta bulunur fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi en etkili olan kişinin kıdemidir. Bu sebeple akademisyen maaşları kıdeme göre değişiklik gösterir. Yeni bir yıla girerken akademisyen maaşları 2024 yılında ne kadar olacak sorusu herkes için bir soru işaretidir. Peki akademisyen maaşları 2024 yılında kaç olarak belirlendi?

  • Araştırma Görevlisi: 14.023 – 14.270  TL
  • Doktor Öğretim Üyesi: 15.691 – 15.736 TL
  • Doçent: 15.891- 18.377 TL
  • Profesör: 21.605 – 24.270 TL

 

Yukarıda verilen maaşlar akademisyenlerin tecrübe yılına, üniversiteye, kişinin üniversite ile yaptığı sözleşmeye göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen maaşlar akademisyen maaşları 2024 yılı ortalama maaşlarıdır.