3 Aylık Kedi Ne Yer? 3-6 Aylık Yavru Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Eğitimi

 

3 aylık kedi ne yer sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. 3 aylık kedilerin bakımı ve özellikleri kedinin henüz bebeklik döneminden çıkmadığı göz önüne alınarak ele alınmalıdır. Kedilerin bebeklik döneminden çıkışı 5 aya kadar sürebilmektedir. Kedilerin 3 aylık dönemde fazlasıyla oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. 3 aylık kedi, sütten ek mamaya yeni geçmiştir. Bu sebepten ötürü tuvalet alışkanlıklarında değişiklik yaşanabilir. Ek olarak tüy yapısına göre kediniz ilk tıraşını da 3 aylık döneminde olacaktır. Tıraş edilmemesi durumunda fazla tüy döker ve yalama sırasında dökülen tüyleri yutar. 

3 Aylık Kedimi Ne İle Beslemeliyim?

3 aylık kedinin beslenme süreci, kedinin süt tozundan ve sütten çıktığı ilk dönemlere denk gelir. Kediler, süt tozundan hızlı bir şekilde vazgeçemez. Bu sebepten ötürü kedinizin günde en az bir süt tozu içmesine engel olmamalısınız. Kedilerin öğün kavramı yoktur. Bu yüzden kedinizin yanında daima mama ve su olmalıdır. Kedinizi, öncelikle yaş mamaya alıştırmanız gerekir. Yavru kedilere uygun yaş mamaları tercih ederek bağırsak sağlığını koruyabilirsiniz. Kuru mamaya geçişi yavaş bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Günde 1 kere kuru mama verdiğiniz kedinizin mamasını zamanla kuru ile değiştirebilirsiniz. 

Özellike 3-6 aylık dönemlerde kediler, farklı besinlere ihtiyaç duyabilir. Salatalık ve karpuz gibi yememesi gereken besinlere ilgi duyan kedinizi bu besinlerden uzak tutmanız gerekir. Kedinin 3-6 ay arası bu besinlere çok ilgili olması gerektiği gibi beslenmediğini ortaya çıkarır. Kediniz, bu dönemlerde alkollü içecekleri merak edebilir. 3 aylık kediler için alkol çok zararlı olduğu için kedinizi alkolden de uzak tutmalısınız. 

Haşlanmış tavuk gibi besinleri kedinize verebilirsiniz fakat günde bir kez bile olsa yaş mama vermelisiniz. Kedinize tavuk, kuru mama, süt, sulandırılmış süt tozu gibi besinleri verebilirsiniz. 

3 Aylık Kedinin İhtiyaçları Nelerdir?

3 aylık bir kedinin ihtiyaçları aşağıdaki gibidir;

  • Yiyecek
  • Isı
  • Oyun ve oyuncak
  • Dışkı kumu

Tabii ki kedinizin sahiplenilmeye de ihtiyacı vardır. 3 aylık bir kedi daha bağımsızlığını kuramamıştır. Evinize yabancı biri geldiğinde kediniz dolapların arkasına saklanabilir ve odaya girmek istemeyebilir. Yabancı kişi gittiği zaman kediniz de ortaya çıkacaktır. Ek olarak kedilerin tükürüklerinde bulunan özel bir antiseptik, sürekli olarak kendilerini yalama sebepleri arasındadır. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü fazla olacağını için tüylerin mevsim başında tıraş edilmesi gerekebilir. 

Kedilere özel oyuncak yaparak evde para kazanma yolları hakkında bilgi almak için: Kedilere özel oyuncak yaparak evde para kazanma yolları

3 Aylık Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

1603297248 11079 0 815x759 300x279 - 3 Aylık Kedi Ne Yer? 3-6 Aylık Yavru Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Eğitimi

3 aylık kediye bakım için tüylerini tıraş etmeli ve tırnaklarını kesmeniz gerekir. Kedinizin tırnaklarını, patisinin ortasına basarak çıkarıp, sonrasında kesmelisiniz. Kedinizin agresif olmamalı için bir oyun sonrasında tırnak kesme işlemini yapabilirsiniz. Fakat kediniz bu durumdan hoşlanmazsa, uyurken de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kedi tırnakları insan tırnağı gibi derinden kesilmemelidir. Uçlarından çok az kesmelisiniz. Derin kesilmesi durumunda kedinin canı yanar ve tırnak dipleri kanlanır. Ek olarak tırnak kesimi için en doğru zaman mevsim değişiklikleridir. 

Tüyleri tıraş etmek tüy dökme durumunu azaltır. Kesinlikle kedinin bıyıklarını kesmemeniz gerekir. Bıyıklar, kedinin denge ve algı organlarıdır. Kedinizin bıyıklarını kesmeniz durumunda kediniz dengesini kaybeder ve sıklıkla bir yerden atlamakta zorlanmaya başlar.

Kedilere banyo yapılmamaktadır. Kediniz kendini yalayarak yeterli dezenfekte işlemi yapmaktadır. Çamur gibi bir durum varsa pet sabunları ile banyo yaptırmalısınız. Kedinin yüzü mümkün derecede ıslatılmamalıdır. Özellikle bıyıkların ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Bıyıkları ıslanan kediler çok daha fazla agresif olur. 

3 Aylık Kedide Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

3 aylık kedi için tuvalet eğitimi çoğunlukla tamamlanmıştır. Kedi henüz tuvalet eğitimi almamış ise evde yere yaptığı tuvaleti kedi kumuna koyarak oraya yapması gerektiğini göstermiş olursunuz. Bu şekilde öğrenmiyorsa tuvalet eğitimi almış bir kediyi eve getirmek faydalı olabilir. 

Kediler kendilerini yalarken tüy yutar. Yuttukları tüyler zamanla midelerinde birikir ve kedi bunları kusmak zorunda kalır. Kedinin tükürük ile birlikte kustuğu bu tüyler, kaka gibi görünebilir. Evin farklı yerlerinde bunu yapabilen kediler, aslen ellerinde olmayan bir nedenle bunu yapmaktadır. Bu nedenle kedilere bu konuda eğitim verilemez.

3 Aylık Kedi İle Nasıl Oyun Oynanır?

3 aylık kedilerin oyuncakları yumak ve lazerdir. Hareketli nesneler kedilerin ilgisini çeker. Etrafında hareket eden nesne gören kediler adeta kilitlenir. Yani lazer, fare ve yumak gibi oyuncaklara kediler için idealdir. 3-6 ay arasında olan kediyi yumak ile yalnız bırakmayın. Yumak açılıp kedinin boğulmasına neden olabilir. Ek olarak, kedi oyuncaklarından bazıları, kedilerin bağımlı olmasına sebep olan kedi nanesi denen maddeyi bünyesinde bulundurur. Bu tipte bir oyuncakal uzun süre oynayan bir kedinin sağlığı zarar görecektir. 

Kedi oyuncaklarında olan küçük parçalara dikkat edin. 3 aylık kedileri oyuncaklara yutma eğilimindedir. Bağırsak sistemi çok güçlü olmadığı için bu nesneler yalnızca ameliyatla çıkarılabilir. Kedinizin oyuncaklar dışında farklı nesnelerle de oynamak isteyeceğini belirtelim. Kediler, vazo ve kırılabilecek eşyalarla oynamayı, perde yırtmayı ve koltuk tırmalamayı çok sever. Bu nedenle vazolarınızı ortada bırakmamalı, kedinize bir tırmalama tahtası almalısınız.

Bu yazımızda 3 aylık kedi ne yer konusunu el aldık. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur.