Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer?

Trafikte belirlenen bazı kurallara uyulmaması durumunda araç kullanıcılarına maddi yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımların tutarları ihlal edilen cezanın boyutuna göre azalır veya artar. Trafik cezaları trafik polisleri ve jandarma trafik görevlileri tarafından kesilmektedir. Aynı zamanda yollarda belirli yerlerde kamera veya radar sistemleri de vardır.

Bu elektronik sistemler sayesinde yapılan ihlaller tespit edilir ve ihlal yapan sürücülere maddi yaptırım olarak yansır.

Yaptırımlar sadece maddi boyut ile sınırlı kalmayabilir. Trafik kurallarına uymayan sürücülerin ehliyetlerine el koyularak trafiğe çıkmaları da yasaklanabilir. Bu yasaklar kısa veya uzun süreli olabileceği gibi tamamen uzaklaştırmayı da kapsayabilir. Peki, yazılan cezalar nereden görülür, trafik cezası e devlete ne zaman düşer?

Trafik Cezası E-Devlete Ne zaman Yansır?

Trafik cezaları, ceza kesen birimler tarafından elektronik sisteme işlenir ve ihlal yapan kişiler bu ceza tutarlarını görerek gerekli ödemeyi yaparlar. Yazılan trafik cezalarını e devletten görmek için TC kimlik numarası ve şifreniz ile e devlete giriş yapmak ve arama kısmına trafik cezası yazmak yeterlidir.

Açılan ekranda cezayı ne zaman ve nerede işlediğiniz, cezanın içeriği ce cezanın tutarı gibi tüm bilgiler bulunur. Trafik cezaları yazıldığı tarihten sonra 3 iş günü içerisinde sistemde görünebilir. Aynı zamanda 10 iş günü içerisinde de ikametgah adresinize tebligat gönderilir.

Trafik Cezası E-Devletten Nasıl Ödenir?

İnternet kullanımının hızla artması ile beraber günlük hayatta yaptığımız bir çok işlem online olarak kolayca yapılmaya başlandı. Bu işlemlerden birisi de trafik cezası ödeme işlemleridir.

E devlete TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına trafik cezası sorgulama yazmak ve açılan ekrandaki bilgiler doğrultusunda ödeme yapmak mümkündür. Ödeme kısmına tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri girerek ve kartınızı onaylayarak güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer bir trafik ihlali yapmışsanız ve bu ihlalin ceza olarak yansıtıldığını düşünüyorsanız en doğru bilgi kaynağı e devlet olacaktır. E devlete giriş yaparak ihlal ile ilgili bütün detaylara ulaşmak mümkündür. Arama kısmına trafik cezası yazarak çıkan ipuçlarından aramak istediğiniz sonucu kolayca bulabilirsiniz. Arama kısmında çıkan;

  • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama,
  • Sürücü belgesine ve şahıslara yazılan ceza sorgulama kısmından aradığınız sonuçları bulabilirsiniz. Yapılan ihlalin boyutuna bağlı olarak hem araç plakasına hem de sürücüye ayrı ayrı cezalar yazılabilir.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Farklı bir çok yöntem ile yazılan cezalardan haberdar olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda cezalar kişiye bazı durumlarda ise plakaya yazılabilir.

Plakaya yazılan cezalardan haberdar olmak için e devlete giriş yaparak arama kısmına araç plakasına yazılan ceza sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda sorgulama yapılacak olan plakanın kodunu, tescil tarihini, TC kimlik numaranızı mesajlar kısmına yazarak 1189 numarasına kısa mesaj atabilirsiniz.

Trafik Cezasını Beyan İle Ödeme Nedir?

Kişileri uyguladığı ihlalden eminse ve cezai işlem uygulandığını biliyorlarsa ödeme yapmak için 3 iş günü e devlete düşmesine ya da 10 iş günü tebligat beklemesine gerek yoktur. E devlet üzerinden interaktif vergi dairesine giriş yaparak beyan yöntemi ile hiç beklemeden ödeme detaylarına ulaşabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Egm Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devletten sorgulama yapılabildiği gibi EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) online işlemler üzerinden de sorgulama yapılabilir. İnternet tarayıcı kısmına Egm Trafik Cezası Sorgulama yazdıktan sonra açılan sayfada sorgulamak istediğiniz seçeneğe tıklayarak istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim?

Yazılan trafik cezasının adil olarak yazılmadığını düşünüyorsanız itiraz hakkınız vardır. E devletten UYAP’a giriş yaparak dilekçe oluşturabilir ve istenen diğer bilgileri sisteme yükleyerek itiraz edebilirisiniz. İtiraz için gerekli evraklar;

  • İtiraz dilekçesi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Ehliyet fotokopisi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Cezaya ait karar tutanağı,

Ceza ödenmiş ise ödeme dekontudur. Yapılan itirazlarınız gerekli delillerin toplanması ve gerekli araştırmaların yapılmasının ardından size bildirilmektedir.

Araç Şasi Numarası Nasıl Öğrenilir?

Şasi numarası aracın üretim fabrikasını ve motor bilgilerini içerir. Her araç kullanıcısının bu numarayı bilmesi gerekmektedir. Her aracın ruhsatında şasi numarası yazmaktadır. Araç kullanıcıları ruhsatlarından bu bilgiye ulaşabilirler.

Trafik Cezası E-Devlet’ten Ne Zaman Silinir?

Trafik cezaları yazıldıktan sonra 3 iş günü içerisinde sistemde görünür. Göründükten sonra ödeme yapılabilir veya itiraz edebilir. İhlal yapan kişiler ödeme yaptıktan sonra e devlet üzerinden silinmektedir. Silinme işlemi 3 iş günü sürebilir.

Trafik Cezası E-Devlet Tebliğ Sayılır Mı?

Trafik cezaları tebliğ edildikten sonra hemen ödenirse belirli bir indirin söz konusudur. Bundan dolayı tebliğ edilme süresi oldukça önemlidir. E devlet üzerinden yapılan ceza girişleri resmi olarak tebligat yerine geçmez. Ceza indirimi en fazla 10 iş günü içerisinde ikametgah adresinize gelecek olan tebligatta kadar geçerli olacaktır.