Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma – Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanılır mı? Ne Kadar Kazanılır?

Stok fotoğraf satarak para kazanma fikri hakkında bilgi sahibi olmak için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yazımızda stok fotoğraf satarak para kazanma ile birlikte ne kadar kazanabileceğinize değineceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni meslek dallarının ortaya çıktığının hepimiz farkındayız. Günümüz dünyasında insanlar işe gitmeden akıllı telefonlar ve bilgisayarlar aracılığı ile para kazanabiliyor. Fotoğraf makinelerinin de gelişmesi ile birlikte fotoğraf çekerek para kazanmak mümkün hale gelmiştir. 

Stok Fotoğrafçılığı ile Tanışın

Stok fotoğrafçılık, fotoğrafçıdan belirli bir ücret karşılığında telif hakkının alınması ve alınan görselin depolanmasıdır. Depolanan görseller, görsel arayışında olan insanlara daha sonra satılır. Bu şekilde çektiğiniz fotoğraf üzerinden para kazanabilirsiniz. Fotoğraflarınızın satılması için yeterince iyi olması gerekir. Tecrübe kazandıkça profesyonel hale gelebilir ve köklü rakipler ile rekabet etmeye başlayabilirsiniz. İlk başlarda ortaya çıkacak retler moralinizi bozmasın. Ret yiye yiye kabul edilecek ve para kazanabileceksiniz. 

Başka Fotoğrafları Kopyalamayın

Başka fotoğrafları kopyalama işlemi özgün bir iş ortaya çıkarmanıza engel olur. Birçok kişi özgün fotoğrafların peşindedir. Bilinmemiş, görülmemiş, farklı ve özgün fotoğraflar her zaman ilgi odağı olmuştur. Farklı fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyebilir ve birçok şey öğrenebilirsiniz. Tabii ki öğrenirken kopyalama hatasına düşmemelisiniz. Diğer fotoğraflara bakarken mutlaka kendinizi onlarla karşılaştıracaksınız. Bu noktada bazı tuzaklara düşebilirsiniz. Bu iş ile profesyonel olarak ilgilenen kişilerin fotoğraflarına bakacağınız için yüksek kalite ile karşılaşırsınız. Bu kalite sizi yıldırmamalı, tam tersine sizi daha da motive etmeli. Başka fotoğrafları kopyalamak kolay olsa da bu durum yasal olarak başınızı belaya sokmaya kadar gidebilir. 

Kitap Cafe açma fikri hakkında bilgi edinmek için: Kitap Kafe Açmak: Nasıl açılır? Maliyeti ne kadar? Kitap kafe açmak için gerekli belgeler

Fotoğraflarınız İçin En Doğru Platformu Belirlediğinizden Emin Olun 

stok fotograf satisi ile nasil para kazanilir 300x169 - Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma – Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanılır mı? Ne Kadar Kazanılır?

Fotoğraf platformu belirlemek bu işin en can alıcı noktalarından biridir. Fotoğrafınızı sattığınız veya koyduğunuz yerin belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Yüklemenin kolay olması, komisyon oranının istediğiniz gibi olması, erişim kolaylığı, platform arama işlevlerinin iyi çalışması, platformun hedef kitlesi ile sizin hedef kitlenizin uyması, görüntülerin kolayca satın alınması gibi kriterlere dikkat etmelisiniz. Fotoğrafçılar, çoğunlukla %30 komisyon oranı üzerinden çalışmaktadır. Adobe Stock için komisyon oranı %33’dür. Uzun vadede iyi kazanabilmek için bu oranın minimum %40 olmalıdır. 

Stok Fotoğrafçılarının Tercihi Shutterstock

Shutterstock en çok tercih edilen sitelerden biridir. Sektörde oldukça önemli bir yere sahip olan site, son günlerde popülerlik konusunda biraz düşüşe geçmiştir. Bu duruma rağmen sektörün dev isimlerinden biri olmayı sürdürmektedir. Site ile çalışmak için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Site üyelik işlemlerini birkaç dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra sahip olduğunuz en iyi 10 fotoğrafı yüklemelisiniz. Fotoğrafların yüklenmesi için gönderdiğiniz zaman ortalama 7-12 iş günü içerisinde incelemeye alınır. Bu süreçte fotoğraflarınız ret alabilir. Bu durum sizi işten vazgeçirmemelidir. Yükleme işlemi yapmadan önce keskinlik oranlarının doğruluğundan emin olmanız gerekir. 

Fotolia ile Stok Fotoğrafçılığı 

Fotolia, Adobe devine ait bir şirkettir. Bağımsız bir işletmedir fakat Adobe veritabanından fazlasıyla yararlanmaktadır. İyi miktarda para kazanarak stok fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız Fotolia doğru yerdir. Bu platformda komisyonlar gayet iyidir. Başlangıçta %20 olmasına rağmen zamanla bu oran %46’ya kadar yükselir. Ayrıcalıklı kullanıcılar, başlangıçta %35 ile başlayabilir. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için stok fotoğraf satarak para kazanma işi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere!