Somali Para Birimi 

Afrika’nın en doğusunda yer alan ülkelerden biri olan Somali, para birimi olarak Somali şilini kullanmaktadır. Peki somali para birimi hakkındaki diğer detaylar nelerdir? İşte detaylar:

Somali Para Birimi Nedir?

Yer altı zenginlikleri bakımından çok zengin olan Somali, bir Afrika ülkesidir. Somali’ de para birimi olarak 1962′ den bu yana Somali Şilini kullanılmaktadır. Somali merkez bankası tarafından Somali Şilini’n dağıtımı yapılmaktadır. Bunun haricinde Amerikan doları ve Euro’ da ülkede görülen para birimleri arasında yer almaktadır.

Somali Pahalı Mı?

Somali, Türkiye’ ye kıyasla daha pahalı bir ülkedir. Somali’de alışveriş yapmak istediğinizde Türkiye’ den 1.21 kat daha fazla para ödersiniz.

Somali’de Kaç Türk Yaşıyor?

Dünya’ nın neredeyse her yerinde bulunan Türkler, Somali’de de yaşamaktadır. Somali’de bilinen Türk sayısı 700′ dür. Ülkede Türklere ait çeşitli şantiyeler ve firmalar faaliyet göstermektedir.

Somali’de Hangi Dil Konuşuluyor?

Bir Afrika Dili olan Somalice, Somali’de konuşulan resmi dildir. Bunun dışında;

  • Lehçe olarak üç gruba ayrılan lehçeleri bulunmaktadır.
  • İkinci dil olarak kabul edilen dil ise Arapça’ dır.

Başka dillerde konuşulmaktadır.

​​​​Somali Müslüman Mı?

Somali’ de halkın büyük çoğunluğu Müslüman’ dır. Mezhep olarak şafi mezhebine mensup olan insanlar, isteklerine göre Somali’ de farklı tarikatlara da mensup olabilmektedir. Somali’nin İslam ile tanışması çok eski zamanlara dayanmaktadır.

Medine’ den önce İslamlaşan bu topraklar büyük hassasiyet ile bugünlere gelmiştir. İç savaş ve karışıklığın bitmek bilmediği yer altı zenginliklerine sahip Somali’ de insanlar dinlerini ve geleneklerini her zaman yaşatmaya çalışmıştır.

Somali’de İngilizce Konuşuluyor Mu?

Afrika’nın en köklü ülkelerinden biri olan Somali, İtalyan ve İngiliz sömürülerine maruz kalmıştır. Yer altı zenginliklerinin çok fazla olduğu ülke sömürülere karşı asimile olmamış ve kendi dillerini korumuşlardır. Bunun yanı sıra Somali’de Somalice dışında İngilizce, Fransızca ve Arapça gibi dillerde konuşulmaktadır.

Somali’de Türkçe Konuşuluyor Mu?

Somali’de yaşayan Türkler haricinde, ülkemize öğrenim görmeye gelmiş olan Somalili insanlar Türkçeyi konuşabilmektedir. Ayrıca artık Türkçe seçmeli ders olarak Somali’de okutulacaktır.

Somali Ucuz Mu?

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Somali’ de yaşam şartları çok ağır ve her şey olduğundan çok daha pahalı durumda. Bunun nedeni ise iklim ve doğal koşullar gibi nedenler değil. Ekonominin kötü olmasının ve bu yoksulluğun sebebi sömürge döneminde ülkenin kaybettiği güç dengesi, yönetimde meydana gelen boşluklar ve iç karışıklıklar oraya karşımıza çıkmaktadır.

Somali Vize İstiyor Mu?

Somali’ ye gitmek için vize şartı bulunmaktadır. Vizesiz giriş yapılamamaktadır.

Somali Asgari Ücret

Somali’ de asgari ücret dolar kurundan hesaplandığında 113 dolara denk gelmektedir. Dünya standartlarının çok altında olan bu ücretle çoğu aile geçinmeye çalışmaktadır.

Somali Nüfusu 2023

Somali’nin 2023 nüfusu 14.742.523 kişidir.

Somali Para Birimi Kaç TL?

1 Somali Şilini 0.030 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Somali Maaşları

Maaşlar mesleklere göre değişkenlik göstermektedir. En yüksek maaş alan meslek grubu doktorlardır.

1 TL Kaç Somali?

  • 1 TL 33.69 Somali Şilinine denk gelmektedir.
  • 10 Somali Şilini Kaç TL?
  • 10 Somali Şilini’n karşılığı 0.30 Türk lirasıdır.
  • 100 Somali Parası Kaç TL?
  • 100 Somali parasının TL olarak karşılığı 2,97′ dir.

1000 Somali Parası Kaç TL?

1000 Somali parası 29,68 TL ye denk gelmektedir.

Somali Parası Kaç Dolar?

Enflasyon nedeni ile Somali Şilini her geçen gün değerini yitirmektedir. 1 Somali Şilini’n Amerika Doları karşılığında ki değeri 0,0017′ dir.