Pony At Çiftliği Kurmak: Pony At Yetiştiriciliği ve Çiftliği Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

Her ne kadar ülkemizde çok popüler olmasa da İtalya, İngiltere, ABD ve Avustralya gibi ülkelerde fazlasıyla popülerdir. Boyları 42 cm ile 80 cm arası değişen bu küçük atlar hemcinslerinden daha akıllı ve beceriklidir. Ağırlıkları ise 90-150 kg arasındadır. Biz de bu yazımızda pony at çiftliği kurmak hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. 

Bu çiftlikler aynı zamanda otizm ve down sendromlu hastaların sık sık ziyaret ettiği yerlerden biridir. Kas gelişimleri ve fiziksel aktiviteler yapabilmeleri için doktorlar önermektedir. 

Kazanç açısından ise diğer çiftliklere göre yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Tur ve seans şeklinde hizmet vermektedir. Saat ücreti ise en az 100 TL’dir. 500 metre 20 TL gibi parkur tur ücreti de bulunmaktadır. 

Pony Çiftlikleri Nerelerde Kurulmalıdır?

İlk olarak en az 1500 metrekarelik bir alana ihtiyaç vardır. Turistik ve doğal bitki örtüsüne sahip yerlerde çiftlik kurmanız yararlı olacaktır. İlk zamanlarda ufak çaplı başlasanız bile zamanla kazandığınız paraya bağlı olarak işinizi büyütebilirsiniz. 

Pony Çiftliği Ne Kadara Açılır?

Pony atlar hemcinsleri gibi saman ve ot ile beslenir. Ekstra beslenmeleri için bir gereklilik bulunmamaktadır. Bu atların tanesi ise 5-15 bin TL arasındadır. 4 pony at ile başlarsanız aşağı yukarı 50-100 bin TL arası maliyet ortaya çıkacaktır. Pony atları ülkemizde kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Salma Tavuk çiftliği hakkında bilgi almak için: Salma Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Ne Kadar? Nasıl Kurulur ve Şartları

Yasal Prosedürler Nelerdir?Teşvik Bulunabilir mi?

Normal bir çiftlik açmak için aynı şartlara sahiptir. Zeminlerde dolgu ve çimlenme sahalarına dikkat ettiğiniz sürece rahatlıkla ruhsat alabilirsiniz. Ek olarak yaşınıza ve yaptığınız iş koluna göre Tarım İl Müdürlükleri tarafından 30 bin TL hibe, KOSGEB tarafından ise 70 bin TL faizsiz kredi alabilirsiniz. 

Pony At Çiftliği Kazancı Ne kadardır?

Türkiye’de at, balık, köpek ve çeşitli hayvanların olduğu çiftlikler vardır. Pony at çiftlikleri diğer çiftliklere göre daha çok kazandıracaktır. Saatlik kiralama hizmeti 100 TL olan Pony, günlük 500-600 TL kazanmanızı sağlayacaktır. Tabi gerisi size kalmış.Yetiştireceğiniz at sayısı, yapacağınız reklam, turistik yerlere yakınlığınız, çalışma saatleriniz gelirinizi arttırabilir de azaltabilir de.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Pony at çiftliği kurmak konusunu ele aldık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere, hayatta başarılar diliyoruz!