Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak-Lavanta Satışı Kâr Oranı Ve Yatırım Maliyeti

Lavanta çiçeği çiçekler arasında oldukça ayrı bir yere sahip olan bir çiçek türüdür. Aynı zamanda kokusunun da çeşitli alanlarda ve çeşitli amaçlarla kullanıldığı bir çiçek türüdür. Pek çok parfüm içerisinde lavanta kokusunu barındırır. İnsanları kendisine hayran bırakan kokusu sebebiyle lavanta çiçeği pek çok sektörde de kendinden bahsettirmeyi başarmış bir çiçektir.

Lavanta Yetiştirerek Para Kazanma

Lavanta çiçeği parfüm konusunda olduğu gibi sağlık konusunda da insanlara hizmetini sunan bir çiçek türüdür. Sağlık konusunda lavanta çiçeği lavanta yağı olarak insanlara hizmetini sürdürmektedir. Lavanta çiçeğinin kullanıldığı lavanta yağı özellikle bebek ve çocuklarda doğal sinek ilacı olarak kullanılmaktadır.

Generatif Ve Vegatatif Lavanta Üretimi

 Kaliteli bir lavanta çiçeği üretimi yapabilmek için sıcaklık, nem, su ve toprak gibi pek çok şartları göz önünde bulundurmak gerekir. Lavanta yetiştiriciliği yapabilmek için iki temel yöntem bulunur. Bunlardan öncelikli olanı generatif lavanta çiçeği üretimidir. Lavanta için generatif üretim yöntemi lavanta tohumuyla yapılan üretim şekli olarak karşımıza çıkar. Lavanta için yapılan vegatatif üretim yöntemiyle lavanta tohumu dışında yapılan üretim şekli olarak karşımıza çıkar. Lavanta çiçeğinin bu üretim şeklinde yaşlı çelik kullanılır.

Lavanta Yetiştirme İşini Kimler Yapabilir?

Lavanta çiçeğini yetiştirebilmek için oldukça büyük bir alana ihtiyaç vardır. Aynı zamanda lavanta çiçeği konusunda yeterli bilgiye de sahip olmanız gerekir. Ayrıca lavanta yetiştiriciliği işi için doğal lavanta tohumları bulma konusunda da başarılı olmanız gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir noktaysa lavanta çiçeğinin tohumlarının ekilecek olan arazisinin lavanta türü olan çiçekle uyumlu bir toprağa sahip olması gerekir. Lavanta çiçeğini yetiştirmeye başlamadan önce başka dikkat etmeniz gereken noktaysa bu çiçeklerin pazarlamasını müşteriye yapabilmek için yeterli bilgiye sahip olmanızdır. Ayrıca bu çiçek türünün üretim koşulları da bilinmesi gereken önemli faktörlerden birisidir. Lavanta çiçeği yetiştiriciliği alanında yeterli bilgiye ve araştırmaya sahip olan herkes lavanta yetiştirme işini başarılı bir şekilde yapabilir. Özellikle çiçeklerle uğraşmayı ve vakit geçirmeyi seven insanların bu alanda oldukça kârlı ve yüksek kazançlı bir iş yapacaklarını söylemek mümkündür.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Öncelik olarak lavanta çiçeğine karşı alerjisi bulunan insanların lavanta yetiştirme işi yapamayacaklarını söylemek mümkündür. Lavanta yetiştirme işi yapabilmek için lavanta çiçeği konusunda oldukça iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Yani lavanta tarlasının ekim ve sürme işlemleri, lavanta tohumunu gübreleme zamanları gibi konulara hakim olmanız gerekir. Bütün bunların dışında lavanta çiçeğinin olası hastalıklara karşı yan etkilerini de oldukça iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Lavanta yetiştirme işini yapabilmeniz için hava, toprak, sıcaklık, nem ve su gibi faktörlerin uygun koşullar taşıyıp taşımadığından emin olmanız gerekir.