Kahve Çeşitleri İsimleri: En Çok Tercih Edilen Popüler Kahve Türleri ve İsimleri Nelerdir?

Günlük olarak tüketmeyi birçoğumuzun sevdiği ve hatta ‘o olmadan sabahları ayılmak çok zor’ diye düşünenlerimizin olduğu, gün içerisinde zihinsel performansımızı arttırmak istediğimizde sarıldığımız kahvenin çok sayıda çeşidinin olması her damak zevkine hitap etmesini sağlıyor. 

Sade halde tüketmeyi sevenlerin dahi farklı iklimlerde yetişen, örneğin Brezilya Kahvesi, Endonezya Kahvesi gibi, türlerini ya da farklı kahve çekirdeklerini (Robusta, Arabica ve Liberica) tüketerek farklı damak zevkine uygun şekilde çeşitlendirebildikleri kahve tüketimi tam bir kültürdür. 

Bu içeriğimizde ülkemizde sıklıkla tüketilen ve herhangi bir kahve dükkanına girdiğinizde karşınıza çıkan kahve türlerinin isimlerini ve nasıl hazırlandıklarını sizlere açıklayacağız. Kahve çekirdeklerinin özellikleri ile başlayalım. 

turk kahvesi 1024x683 - Kahve Çeşitleri İsimleri: En Çok Tercih Edilen Popüler Kahve Türleri ve İsimleri Nelerdir?
Türk kahvesi

Kahve Çekirdeklerinin 3 Temel Türü 

Tüketime uygun farklı 3 cinsi bulunan kahve çekirdekleri Robusta, Arabica ve Liberica olarak adlandırılırlar. Bu cinsteki çekirdeklerin aromaları, kokusu, tadı ve asitlik derecesi gibi özellikler yetiştirildikleri iklimden büyük ölçüde etkilenir. Bu nedenle kahve çekirdeğinin türüne odaklanılması gerektiği gibi yetiştirildiği bölgeye de odaklanılmalıdır. 

Libarica üretimi az olan bir kahve türü olarak karşımıza çıkarken Robusta’nın kafein içeriği diğer cinslerden %2,5 daha fazladır. İçimi de serttir. Arabica çekirdekleri ise kafein miktarı daha az, içimi daha rahat türdür. Dünyada en yaygın tüketilen çekirdek türü Arabica olup oranladığımızda %80 ile tüketiminin ne kadar ciddi olduğunu görebiliriz. 

Pişirme Biçimine Göre Kahve Türleri 

Kahve dükkanlarında, kafelerde ve hatta artık evlerimizde bile akıllı cihazlar sayesinde hiçbir bilgiye sahip olmadan tek bir tuşla pişirip tüketebildiğimiz çok sayıda kahve ismi biliyoruz. Bunlar arasında en yaygın olanları; Espresso, Americano, Cappuccino ve Latte gibi daha sayabileceğimiz birçok kahve türü var. İçerisinde yalnızca kahvenin bulunmadığı ancak genel olarak ‘kahve’ olarak nitelendirdiğimiz bu içeceklerin nasıl yapıldıklarına göz atalım. 

Espresso 

Kahve çekirdeklerinin ince çekilmesi ve koyu kavrulması ile Türk Kahvesi’nin çok daha yoğun ve sert içimli bir versiyonu olarak karşımıza çıkan Espresso kendine özgü makinesi ile hazırlanır. İtalyanca ‘hızlı’ anlamına gelen ‘Espress’ kelimesi ve İtalyanca ‘basınç, pres’ anlamına gelen ‘Press’ kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilerek bu ismi olan Espresso, makinenin basınç uygulayarak saniyeler içerisinde hazır ettiği bir kahve türüdür. Eğer daha önce denemediyseniz içerken tıpkı Mırra gibi hızlı davranmanızı ve mutlaka yanında su almanızı öneririz. 

Americano 

Hemen Espressonun ardından Americanoyu anlatmamızın nedeni Americanonun içerisine su katılarak yumuşatılmış Espresso olması! Üzerine sıcak su eklenen Espressonun yoğunluk miktarı azaldığı için içimi daha kolay ve vücudunuza aynı miktarda sert kahveyi sokarak zindeliği arttırabiliyorsunuz. 

Kahveye bu ismi veren II. Dünya Savaşı döneminde Amerikan askerlerinin İtalyan Espressosunu tadarken bunu çok sert bularak içine su ekleyerek tüketmelerinden dolayı günümüze kadar ulaşmış. 

Cappuccino 

Yaygın tüketilen kahvelerden biri de Cappuccino ve içerisinde Espresso ile süt bulunan muhteşem uyumlulukta bir lezzet. İtalyancada ‘pelerin’ ve ‘cüppe’ kelimelerinin birleşiminden türetilen ‘Cappuccino’ kelimesi Viyana’daki keşişlerin giydikleri ‘capuchin’ kelimesinden ileri geliyor. Giysi ile içeceğin ortak yönü ise renklerinin aynı olması. 

Bu kahve tür hazırlanırken Espressonun üzerine içimi yumuşatmak için süt köpüğü ekleniyor. 

Latte veya Cafe Latte 

Direkt olarak günlük hayatta Latte olarak adlandırsak da kahve dükkanlarında ‘Cafe Latte’ olarak ifade edilen bu kahve tüketimi yumuşacık hale getiren lezzetli içeceklerden biri. İtalyancada ‘süt’ anlamına gelen ‘latte’ kelimesi adından da anlaşıldığı üzere süt miktarının kahve miktarından fazla olduğunu ifade ediyor. 

Yapım esnasında espresso, süt ve süt köpüğü kullanılan bu kahvenin diğer türlerde olduğu gibi oranlaması çok önemli. İçimi daha lezzetli hale getirmek isteyenler kahve şurupları ile adeta sıvı formda bir tatlı tüketiyormuş gibi düşünerek bile lattesini kişiselleştirebilir. Örneğin içerisine vanilya ve fındık şurubu ekleyerek farklı tatlar deneyimleyebilirsiniz. 

Caffee Macchiato

Kısaca Macchiato olarak da söylenen Caffee Macchiato, İtalya’nın ünlü kahvelerinden biri ve sıklıkla kahve dükkanlarında gördüğümüz bir isim. İtalyancada ‘leke, benek, nokta’ gibi kelime anlamları olan bu kahve türünün hazırlanışı sırasında içine konulan sütün ‘nokta’ kadar az olmasını ifade etmek için bu şekilde adlandırılmış.

Genellikle karamel veya çikolata sosu ile birlikte hazırlanan bu kahve türü oldukça popüler olan içecekler arasında yer alıyor.

Mocha – White Mocha 

Yemen’de bulunan Mocha limanından adını alan bu kahve türünün içerisinde çikolata bulunuyor. Süt, espresso ve bitter, sütlü veya beyaz çikolatanın eklenmesi ile ismi ‘Dark Chocolate Mocha, Mocha veya Cholocate Mocha ve White Chocolate Mocha’ şeklinde farklılaşıyor. Kahvenin yanında değil içerisinde çikolata olmasından hoşlananlar için muhteşem bir lezzet. 

Filtre Kahve 

Americano ile Filtre kahvenin farkını daha önce mutlaka düşünmüşsünüzdür. Tat olarak birbirine benzeyen bu iki lezzetin hazırlanma biçimi ve yoğunlukları tamamen birbirinden farklı olarak karşımıza çıkıyor. 

Üzerine sıcak su eklenen ve espresso makinesinin pres ile ortaya çıkardığı kahvenin birleşiminden hazırlanan kahveye Americano diyoruz. Filtre kahve ise çeşitli filtreleme aletlerinin veya filtre kahve makinesinin kullanımı ile daha kullanılacağı alete uygun irilikte çekilmiş çekirdeklerden yapılıyor. Çekirdeklerin üzerine sıcak su dökerek kahveyi su ile birlikte özütleyip filtreden geçirerek çekirdeklerden arındırmış bir içecek elde ediyorsunuz. 

Yapımı sırasında filtre kahve kağıdı, makine, chemex, french press gibi çeşitli alet ve makineler tercih edilebiliyor. Dolayısıyla evde çok daha ekonomik şekilde sağlıklı kahve tüketmek isteyenlerin tercihlerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz.