Japonya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşama Şartları Nasıl?

Japonya’ya işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Japonya’ya gitmeden önce yaşam şartları, iş imkanları vb konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu yazımız aracılığı ile aklınızdaki sorulara cevap bulabileceksiniz. 

Uzak doğu ülkesi olarak bilinen Japonya, iş imkanları ve kültürel aktiviteler söz konusu olunca bazı farklılıklar ortaya koymaktadır. Belirli kriterler dahilinde çalışma izni verdiklerini belirtelim. 

Japonya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Genellikle nitelikli olarak çalışan kişiler Japonya’ya gidebilir. Teknoloji devi bir ülke oldukları için çok fazla teknik personel ihtiyaçları olmaktadır. Aşağıdaki şartların sağlanması gerektiğini de belirtelim. 

 • Her sektör için minimum başlangıç seviyesinde Japonca bilinmesi gerekmektedir. Bazı sektörler içinse iyi seviyede Japonca bilgisi gerekli görülmektedir.
 • İşçi olarak çalışmak için Japonya Konsolosluğundan vize alınması gerekmektedir. Vize alırken bir iş yeri ve bir dil okulunun da başvuru formu üzerine yazılması ve bu şekilde güven oluşturulması gerekmektedir.
 • Japonya vizesi almak isteyenler için yaşamın sürdürülebilirliğine yönelik belirli bir bütçenin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Zorunlu tutulmamak ile birlikte Japonya ülkesinden gelecek olan bir referans mektubu da vize işlemlerini kolaylaştırabilmektedir.

Japonya’da İş İmkanları Nelerdir?

Japonya’da işler farklı sektörler ile değerlendirilir. Japonya’da çalışmak isteyenler için yapılabilecek bazı işler şunlardır:

 • Özellikle bilişim sektöründe yazılım ve donanım bilgisi olan personeller alınabilmektedir. Bu sektörde Japonca ile birlikte İngilizce dil bilgisi de gerekli görülmektedir.
 • Biyoloji, kimya gibi fen bilimleri sahasında yetkin personeller için de Japonya iş imkanları seçenekleri oldukça geniştir.
 • Japonya laboratuvarlarında çalışmak üzere de pek çok farklı teknik bilgi sahibi personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Genellikle bilimsel ve teknik alanlarda işçi alımı yapan Japonya’da üniversite öğrencileri için de birçok part-time iş fırsatı vardır.

Japonya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Birçok kolaylık içermesi ile birlikte pahalı bir hizmet anlayışını da beraberinde getirir. Örnek vermek gerekirse metrolar ile şehir içinde çok hızlı ve rahat bir şekilde ulaşım yapılabilir ancak belirlenen ücretler yüksektir. 

Sosyal kurallara saygılı oldukları için günlük yaşam kolaydır diyebiliriz. Nüfus yoğunluğu fazla olmasına karşın düzenli bir yaşam alanı vardır. Japonya’ya gidenlerin kamusal alanda sessiz ve düzenli olmaya dikkat etmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse toplu taşıma araçlarında telefon görüşmesi yapmak veya yemek yemek kural dışıdır. Bunun için uyarı alabilirsiniz. 

Hollanda’ya işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için: Hollanda’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Japonya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Asgari olarak 1108 Euro maaş üzerinden belirlenmektedir. İşin yoğunluğuna ve niteliğine göre daha fazla ücretlerde verilebiliyor. Teknik işlerde, sağlık sektöründe ya da finans sektöründe çalışanların maaşları oldukça yüksek tutarlardan oluşmaktadır. Yani bu işlerde çalışan kişilerin alım gücü de yüksektir. En ucuz olarak bilinen sektör teknolojik ürünlerin bulunduğu sektörlerdir.

Japonya’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Firmalar, genellikle teknolojik ürünlerin üretim sürecinde ya da bilimsel çalışmaların yürütüldüğü laboratuvar içerisinde çalıştırılmak üzere personel alımı yapar. Personel alan firmalar, kendi geliştirdikleri sınav uygulamaları sonucu başarılı kişilerle çalışırlar. 

Japonya iş imkanları dahilinde yapılacak olan işler için firmaların yapmakta oldukları bazı uygulamalar şunlardır:

 • Pek çok Japon web sitesi üzerinde iş ilanları açılmakta ve buraya yapılan ön başvuru kriterlerinin sağlanması ile alım yapılmaktadır.
 • Alınacak olan işe yönelik kalifiye durumunun belirlenmesi için işe yönelik bir sınav oluşturulmakta ve sınavdan geçer not alınması beklenmektedir.
 • Yapılacak olan işe gör Japonca ya da İngilizce gibi dil yeterliliklerinin olması beklenmektedir.
 • Eğitim durumunun belgelenmesi iş başlangıç süreçlerinde gerekli olmaktadır.

Japonya’da hayatına devam eden Türkler için Türk Teşebbüs Kurulu, Japonya’da faaliyette olan bir sivil toplum örgütü olarak Türk vatandaşların orada iş bulmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Japonya’ya işçi olarak nasıl gidilir konusuna değindik. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur.