İzlanda’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

İzlanda’ya işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yazımız aracılığı ile İzlanda iş imkanları ve yaşam şartları nasıldır öğrenebilirsiniz. Hazırsanız daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım. 

İZLANDA’YA İŞÇİ OLARAK NASIL GİDİLİR?

İzlanda’ya işçi olarak gitmek için çalışma vizesi almak zorunludur. Kaçak olarak çalışılması durumunda cezai işlemler uygulanabilir. İzlanda vizesi için bilinen şartlar şu şekildedir;

 • Bir firma tarafında çalışma durumuna ilişkin davet gönderilmesi halinde vize başvuruları onaylanabilmektedir.
 • 16 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Çalışma izni öncesinde İzlanda’da yaşanıyor olması ve bu doğrultuda ikamet izni olması ön şart olarak belirlenmektedir.
 • Konsolosluk tarafından verilen başvuru formunun hem İzlandaca hem de İngilizce olacak şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Sağlık durumunun çalışma halini engellemeyecek olmasının tıbbi rapor ile belgelenmesi gerekmektedir.
 • Başvuracak kişinin öğrenci olması halinde diplomanın onaylı fotokopisini bulundurması gerekmektedir.

İZLANDA’DA İŞ İMKANLARI NELERDİR?

İzlanda iş imkanları nelerdir sorusunun cevabı bu başlığın altında sizleri bekliyor. İzlanda iş imkanları aşağıdaki gibidir;

 • ürün ülke içerisinde çok bulunmadığı için ticari faaliyetlerin yürütülmesi İzlanda özelinde önemli bir iş imkanı olarak görülmektedir.
 • Balıkçılık sektörü çok gelişmiş olduğu için bu alanda da geniş bir iş sahası bulunduğu bilinmektedir.
 • Yeraltı madenleri ile ilgili yürütülen işlerde teknik personel ihtiyacı doğabilmektedir. Özellikle alüminyum ülkenin en önemli kaynakları arasında yer almaktadır.
 • Ülke genelinde çimento ve ayakkabı fabrikaları çok fazla bulunmaktadır. Bu alanda tecrübeli olan işçilere ihtiyaç duyulmakta ve ilanlar bu doğrultuda verilmektedir.

İtalya’ya işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için: İtalya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

İZLANDA’DA YAŞAM ŞARTLARI NASILDIR?

İzlanda yaşam şartları, ekonomik refah seviyesinde bir ülke olması sebebi ile geniş imkanlar sunmaktadır. Ülke geneline bakıldığı zaman düşük veya fakir bütçeli kişilerin sayısı fazlasıyla azdır. Alım gücü yüksek bir ülkedir. Ülke, sahil şeridi boyunca aktif olarak kullanıldığı için birçok yurt dışı kanalı ile ticaret bağlantısı vardır. Bu nedenden ötürü ülke kültürel anlamda zengindir. 

İZLANDA’DA İŞÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

İzlanda asgari ücret bakımından en iyi tutarlara sahip ülkelerden biridir. Asgari ücret tutarı, 2898.35 euro olarak bilinmektedir. Yüksek maaşlar olduğu için hemen her sektör ucuz diyebiliriz. Balıkçılık çok olduğu için balık eti tüketimi çok fazladır. Genel olarak mesleki farklılıklar olmasına rağmen maaşların arasında çok büyük rakamsal farklar bulunmadığı da bilinmektedir.

İZLANDA’YA İŞÇİ ALIMI YAPAN FİRMALAR

İzlanda’ya işçi alımı yapan firmalar şu şekildedir;

 • üretim yapan firmaların ithalat süreçlerinde yabancı dil bilen personel ihtiyacı doğmaktadır.
 • Ülke içerisinde serbest meslek anlamında çalışma yapılabileceği için doğrudan iş kurmak da mümkün olmaktadır.
 • İzlanda’da balıkçılık yoğun olarak yapılmakta olan bir meslek olduğu için bu sahada da dışarıdan işçi alınabilmektedir.
 • Ülke içerisinde gelişmiş olan otomotiv sektörü, hem teknik personel hem de işçi ihtiyacını yabancı ülkelerden karşılayabilmektedir.
 • Otomotiv sektörünün gelişmesi ile yalnızca üretim değil araç bakım ve onarım konusunda da personel ihtiyacı olabilmektedir.

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için İzlanda’ya işçi olarak nasıl gidilir konusuna değindik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik ortaya çıkarmayı başarabilmişizdir.