Bankaların Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Yatırımcıların birçoğunun en çok merak ettiği konulardan olan bankaların altın makas aralığı ne kadar? Sorusu son zamanlarda oldukça gündem olmaya başlamıştır. Dijital platformlarda erişilebilirliğin artması sebebiyle yatırımcılar, kolay bir şekilde bu ürünlere yatırım yapabiliyorlar. Bu sebeple kendileri için en avantajlı bankaları araştırıyorlar.

Her banka, kendi strateji yolu doğrultusunda makas aralığını değiştirir. Makas aralığı değeri genellikle sabit bir fark değeri olmayıp gün içerisinde bile ani değişime uğrayabiliyor. Fakat şunu söylemek gerekir ki altın ve döviz fiyatlarının yükselişte olduğu bazı dönemlerde makas aralığı neredeyse tüm bankada belli miktarlarda açılır.

Banka Altın Makas Nedir?

Ürünlerde alım ve satım fiyatları bulunur. Bu alım ve satım fiyatları arasındaki farka makas aralığı ismi verilir. Makas aralığı değeri ne kadar az ise alış ile satış fiyatları arasındaki fark da o kadar az olmaktadır.

Altın Makas Ne İşe Yarar?

Makas aralıkları, ürün satışı yapan banka veya büroların bu ürünler üzerinden kar etmeleri için bulunuyor. Bankalar gün içerisinde hem alım hem satım işlemlerini yürütüyorlar. Alım ve satım arasındaki farkta bankanın karını belirliyor.

Bankaların Altın Makas Aralıkları Nelerdir?

Bankalar döviz ve altın alış satışını yaparak karlarını makas aralıkları ile belirlerler bu yüzden altın, gümüş ve döviz alım satımlarında makas aralıkları koymaya mecburdurlar. Piyasalar kapalı durumdayken bankalarda makas aralığı değerleri diğer dönemlere oranla çok daha yüksek olmaktadır.

Denizbank Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Denizbank altın makas aralığı değeri, ortalama olarak 10,61 TL bandındadır. Bankanın stratejilerine göre bu tutar artış yada azalış gösterebilir. Denizbank’tan altın almanız durumunda kâra geçebilmeniz açısından altın fiyatının ortalama minimum değer olarak 10,61 TL kadar artış göstermesi gerekir. Bu şekilde kâra geçebilirsiniz. Aksi durumda altın alımından dolayı zarar etmiş olursunuz.

Ziraat Bankası Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Bankanın web sitesinde yer alan altın kurları incelendiğinde Ocak ve Şubat ayı içerisinde belirli saat diliminde altın makas aralığının ortalama değer olarak 9,50 TL olduğunu görmekteyiz. Diğer bankalara oranla uygun bir makas aralığı olduğu söylenebilir.

Yapı Kredi Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Yapı Kredi altın makas aralığı değeri, incelendiği üzere 10,20 TL seviyelerinde seyretmektedir. Yapı Kredi Bankası, altın mevduatlarını kısma talebinde bulunduğunda ve elindeki mevcut altın mevduatını korumak için bir karar aldığında kurları değiştirebilir. Ocak ve Şubat 2023 tarihleri arasında farklı saat dilimlerinde incelenen kurların ortalaması, Yapı Kredi Bankasının altın makas aralığının 10,20 TL olduğunu gösteriyor.

Garanti Bankası Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Garanti BBVA, oldukça yüksek bir altın mevduat hacmine sahip. Özellikle dijital platformlar üzerinden altın alım satımı yapan Garanti Bankası müşterilerinin sayısı yüksek bir düzeyde. Belirli dönemlerde değişiklik yapmak şartı ile 2023 yılında Garanti altın makas aralığının 10,73 TL civarında seyrettiğini söyleyebiliriz.

Teb Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

TEB incelendiğinde altın makas aralığının 12,10 TL seviyelerinde olduğu görülmektedir. TEB aracılığı ile altın almak ve kâra geçmek için makasın aldığınız an daraltılması veyahut altın fiyatının asgari olarak 12,10 TL yükselişe geçmesi gerekiyor. Bu durumlardan en az birinin gerçekleşmesi halinde altın mevduat sahipleri kâr etmeye başlıyor.

Halk Bank Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Halkbank’ın altın makas aralığı 2023 yılı içerisinde 12,77 TL civarında seyrediyor. Halkbank şubeleri aracılığı ile yüksek hacimde altın alım ve satım işlemleri yapılıyor. Bu durum Halkbank’ın hareketli bir altın strateji güdümüne sahip olduğunu gösteriyor.

Kuveyt Türk Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Kuveyt Türk şubelerinde dijital platform dışında fiziki altın alım satım işlemleri yapılabiliyor. Kuveyt Türk altın makas aralığı idaresinde en başarılı bankalardan biri olarak bilinirken 2023 yılı ortalaması olarak şuan altın makas aralığı 9,84 TL civarında bulunmaktadır.

Vakıfbank Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Vakıfbank altın makas aralığı araştırmalar sonucunda 10,10 TL seviyesinde olduğunu söylememiz muhtemel. Bu değerde yine 2023 yılı itibariyle belirlenmiştir.