Altın Piyasası Kaçta Açılıyor? Kaçta Kapanıyor?

Altın piyasası kaçta açılıyor? Sorusu, altın alıp satmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konuların başında geliyor. Dünya’nın en değerli, en eski, en çok kullanılan madenlerinde biriside altındır. Altın yüzyıllardır değer kazanan, tercih edilen bir yatırım aracı olarak yer alır. Pek çok insan altını güvenli bir yatırım aracı olarak görür. Yatırımlarını altına yapan insanlar, sürekli olarak bu yatırımı takip eder ve düştükçe alarak, çıktıkça satarak kar elde etmeyi amaçlar.

Altın alımı için belli başlı yerler vardır, ve bu yerler belirli saatler arasında satış yapar. Altın satışı yapılan yerlerden bazıları ise şunlardır,

  • Kuyumcular,
  • Bankalar,
  • Döviz büroları,
  • E – ticaret siteleri.

Canlı Altın Fiyatları

Bu yazıyı yazdığımız 18.06.2023 Tarihinde altın fiyatları şöyle listelenmiştir,

  • Has Altın

Alış 1027.97 TL – Satış 1030,36 TL

  • ONS

Alış 1840.1 TL – Satış 1840.7 TL

  • Gram Altın

Alış 1022.83 – Satış – 1033.95 TL

Anlık olarak altın fiyatları değişiklik gösterebilir. Altının fiyatının listelenmesine etki eden pek çok faktör bulunur.

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor?

Türkiye’de altın borsası öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 2 defa açılıp kapanır. Altın piyasası ilk olarak saat 09.30 da açılır. Ancak altın almak isteyen kişiler, piyasanın açılış saatini beklemeden altın alabilirler.

Altın Piyasası Saat Kaçta Kapanıyor?

Altın piyasası saat 09.30 da açılış yapar. Gün içerisinde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle 13.00 saatiyle kapanır. Ancak saat 15.00 saatinde tekrar açılır ve 17.15 saatine kadar piyasa açık kalır.

Gece Altın Alabilir miyim?

Altın almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği bir diğer konuda budur. Vatandaşlar dilerlerse bankalar aracılığıyla gece saatlerinde altın alımı yapabilirler.

Kuyumcular, döviz büroları gibi fiziki altın satışı yapan yerler belirli bir mesai saati düzeninde olduğu için gece altın alımı için en kolay yol bankalardır. Ancak mesai saatleri dışında bankalar çok daha yüksek fiyatlardan satış yapabilir.

Mesai Saati Bittikten Sonra Nereden Altın Alabilirim?

Mesai bitiminde altın alımı için tercih edilecek kurumların başında bankalar gelmekte. Anlık olarak altın alım işlemi yapmak isteyen kişiler bankalardan sanal bir şekilde altın alabilirken, fiziki altın almak isteyen kişiler e-ticaret siteleri, büyük kuyumculuk şirketlerinin web sitesi gibi platformlar üzerinden altın alımı yapabilirler.

Merkez Bankası ile Kuyumcu Arasında Altın Fiyat Farkı Var mı?

Merkez bankası ve kuyumcular arasında fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bunun en temel nedeni kuyumcuların satılan ya da alınan altının üzerinden kar elde etmesidir. Ayrıca anlık olarak değişen fiyatların güncellenmesi, altının kalitesi vb durumlar nedeniyle çok az miktarlarda fiyat farkı olabilir.

2015 Yılında Altın Ne Kadardı?

2015 yılının Haziran aylarında gram altının fiyatı ortalama olarak 105 TL seviyelerinde hareket etmekteydi.

2016 Yılında Altın Ne Kadardı?

2016 yılının Haziran aylarında altının fiyatı yaklaşık olarak 128 seviyelerinde haraket etmekteydi. 2016 yılından günümüze dek değerini arttırmayı başaran altın günümüzde bu fiyatı neredeyse sekize katlamış durumda.

2017 Yılında Altın Ne Kadardı?

2017 yılının 1 Haziran tarihinde gram altın fiyatı 140 TL seviyelerindeydi. Bu dönemlerde doların değer kaybetmesi altının düşüş yaşamasına sebep olmuştur.

2023 Yılında Altın Ne Kadardı?

2023 yılının Haziran ayında gram altın ortalama olarak 180 TL seviyelerinde haraket ederken bir sene sonrasında fevkalade bir yükseliş yaşadı.

2019 Yılında Altın Ne Kadardı?

2019 yılı dünya ekonomisinin zorlandığı yıllardan birisiydi. Bu durum altın fiyatlarını etkileyerek, gram altının 280 TL seviyelerine çıkmasına sebep oldu.

2020 Yılında Altın Ne Kadardı?

2019 senesine göre daha da değerli bir fiyata sahip olan altının gram fiyatı ortalama olarak 380 TL seviyelerine çıkarak rekor kırmıştır.

2023 Yılında Altın Ne Kadardı?

Her geçen sene bir önceki senenin rekorunu kıran altın, 2023 yılının haziran aylarında 520 TL seviyelerine çıkarak tekrardan rekor tazelemiş ve altının muhteşem yükselişi hiç durmadan devam etmiştir.

​​​​​​Günümüze gelindiğinde ise, gram altın 1000 TL’nin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördüğünü söylemek mümkün.