Almanya’daki Türkler Ne İş Yapabilir – Almanya’da İş Kurma

Tarihler 1960’lı yılları gösterirken ülkemizde Almanya’ya yoğun bir işçi göçü oldu. Maden ve sanayi alanlarında çalışacak Türk işçileri kabul eden Almanya’da günümüzde resmi olmayan rakamlara 3 milyon Türk bulunmaktadır. ‘’Vatan doğduğun yer midir doyduğun yer midir?’’ ikilemi her zaman yaşanmaktadır. Sonuç ne olursa olsun Almanya’daki Türkler ne iş yapabilir sorusuna şimdi cevap vereceğiz. Hazırsanız daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım. 

ALMANYA’DAKİ TÜRKLER NE İŞ YAPABİLİR

Almanya’da bulunan birçok Türk, Alman fabrikalarında ya da maden kuruluşlarında çalışmaktadır. Sanayi bakımından önde gelen ülkelerden biri olan Almanya’da kendi işini kurmak isteyen Türkler için en uygun iş kolu perakende satışın bulunduğu gıda sektörüdür. Almanlar, millet olarak Türk mutfağı ile yakından ilgilidir. Açabileceğiniz diğer işler ise aşağıdaki gibidir.

Hollanda’ya işçi olarak nasıl gidilir öğrenmek için: Hollanda’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

DÖNERCİ AÇMAK

Türk döneri, Almanya’da oldukça popüler bir yemektir. Almanya’da yaşayan birçok döner ustası vardır. Türk mutfağının vazgeçilmez öğesi olan döner, Almanya’da sevilerek tüketiliyor. Kendi işinizi yapmak istiyorsanız önceliğiniz döner salonu açmak olmalıdır. Perakende satış ile günlük cironuz 200 euro rakamını bulacaktır. Tabii ki satış miktarınıza da bağlıdır. 

Market Açmak

Almanya’da yaşayan Türkler çoğunlukla alışveriş için Aldi vb ucuzluk marketlerini tercih ediyor olsa da günlük acil ihtiyaçlar için hala marketlere gidilmektedir. Genellikle Türk esnaflar tarafından işletilen marketleri tercih eden Türkler bir market açabilir ve elinizde bulunan sermayeyi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. 

KURUYEMİŞÇİ AÇMAK

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da kuruyemişe olan ilgi fazladır. Futbola olan ilgi kuruyemişe olan ilgiyi de doğal olarak arttırıyor. Almanlar içki ile birlikte kuruyemiş tüketmeye bayılırlar. Cebinizde kısıtlı bir sermaye varsa 30-40 m2 bir dükkanda kuruyemiş dükkanı açabilirsiniz.

EV BOYA VE TADİLAT İŞLEMLERİ YAPIN

Almanya’da yaşayanlar bilirler el emeği içeren işlerde ustalar yüksek ücret ister.Saatlik işçilik bedeli X Euro şeklinde çalışan ustalar Almanya’da hiç bir zaman işsiz kalmazlar. Bir evin boya ihtiyacı olsun, yere fayans döşeme işleri olsun veya laminat parke döşeme işi olsun her zaman bu işler için ustaya ihtiyaç duyulmaktadır. El becerinize güveniyorsanız bir dükkan kiralayıp bu işi yapabilirsiniz. 

TAKSİCİLİK

Ulaşım söz konusu olduğunda Türklerin belirli bir ağırlığı vardır. Gün içinde sık sık taksiler kullanılır. Bu işi yapan türklerde iyi para kazanır. Bu işi yapacaksanız iyi bir şekilde almanya konuşuyor olabilmeniz gerekir. Şehir içindeki adresleri, yolları taksiye kuracağınız navigasyon sistemi kurarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilinize güveniyorsanız bir taksi satın alarak müşteri aramaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Almanya’daki türkler ne iş yapabilir sorusuna cevap verdik. 10-50 bin euro arasındaki bir sermaye ile iş sahibi olabilirsiniz. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. Başka bir içerikte görüşmek üzere!